Important compatibility info
| Additional Information | with coolant level sensor |
| Additional Information 2 | without lid |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Min. Length | 655 mm |
| Transmission-side joint diameter | 75.4 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Wheel Sided Joint Diameter | 79.4 mm |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 22 |
| Additional Information 2 | with nut |
| External Teeth, Wheel Side | 21 |
| Thread Size | M20x1,5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| Additional Information 2 | with splash protection cover |
| Paired article numbers | 184089 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with rubber-metal mounts |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | 181410 |
| Material | Sheet Steel |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| for OE number | 04L 906 088 DB |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Ball Joint |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Ball Joint (24632)
- 4x Febi Nut (22263)
- 2x Febi Nut, stabiliser bar (22264)
Important compatibility info
| for OE number | 1900 010 |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| Function | Gasket, cylinder head cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Cast Iron |
| Function | Brake Master Cylinder |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Piston Diameter | 23.8 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Rear |
| Length | 170 mm |
| Outer diameter | 102 mm |
| Inner diameter | 11 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, manual transmission |
| Type | Mounting, manual transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Housing length | 245.5 mm |
| Function | Gas Spring, bonnet |
| Type | Gas Spring, bonnet |
| Piston conrod diameter | 8 mm |
| Mounting points diameter | 17.8 mm |
| Stroke | 174 mm |
| Eject Force | 345 N |
| Housing Diameter | 19 mm |
| Length | 447 mm |
| Placement on Vehicle | both sides |
| Additional Information | Change interval/date according to gas spring imprint |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 18011-RNA-A00 |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Number of Connectors / Ports | 5 |
| Type | EGR Valve |
| Function | EGR Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| for OE number | 11 21 065 75R |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Repair Kit, kingpin |
| Type | Repair Kit, kingpin |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 4x Febi Kingpin (01543)
- 4x Febi Bush, kingpin (01544)
- 4x Febi Lock Ring, steering knuckle (01551)
- 4x Febi Seal Ring, steering knuckle (01552)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 145 mm |
| Thickness | 93 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Number of Teeth | 30 |
| Internal Thread Size | M12 x 1,5 |
| Function | Wheel Hub |
| Type | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Operating Mode | Automatic |
| Width of castor bearing surface | 26 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Material | Plastic |
| Function | Belt Tensioner, V-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 90 mm |
| for OE number | 270 052 14 00 S2 |
| Function | Tensioner, timing chain |
| Type | Tensioner, timing chain |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Housing Type | with housing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Tensioner, timing chain (44737)
- 1x Febi Holder, timing chain tensioner (48297)
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Front, both sides |
| Colour | White |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 20 mm |
| Bearing Type | Rolling Bearing |
| Type | Suspension, propshaft |
| Inner diameter | 45 mm |
| Outer diameter | 58 mm |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Function | Suspension, propshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Height | 190 mm |
| Outer diameter | 82 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Function | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 145 mm. 42 mm |
| Thickness | 79 mm |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
| Number of Holes | 6 |
| Number of Teeth | 27 |
| Internal Thread Size | M12 x 1,5 |
| Function | Wheel Hub |
| Type | Wheel Hub |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















