Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 294 mm |
| Thickness | 46.3 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Minimum thickness | 26.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 139.7 mm |
| Centering Diameter | 94 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 298 mm |
| Thickness | 59.1 mm |
| Brake Disc Thickness | 14.2 mm |
| Minimum thickness | 13 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 127 mm |
| Centering Diameter | 101.6 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 5 |
| Function | Brake Disc |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Solid |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sealing Set, air compressor |
| for OE number | 001 130 36 15 S2 |
| Type | Sealing Set, air compressor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Width | 120 mm |
| Outer diameter | 120 mm |
| Thickness | 78 mm |
| Inner diameter | 22.8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Type | Wheel Hub |
| Function | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 61 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter 1 | 75 mm |
| Operating Mode | Mechanical |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Track rollers material | Plastic |
| Width of castor bearing surface | 40 mm |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 263 mm |
| Thickness | 53 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Minimum thickness | 22.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 118 mm |
| Centering Diameter | 96 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Internally Vented |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 106 |
| Type | Chain, oil pump drive |
| Function | Chain, oil pump drive |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Additional Information 2 | with nut |
| Thread Size | M20x1,5 |
| External Teeth, Wheel Side | 22 |
| External Teeth, Diff.Side | 28 |
| Min. Length | 655 mm |
| Wheel Sided Joint Diameter | 79 mm |
| Transmission-side joint diameter | 70.1 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Placement on Vehicle | Left |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Cable Length | 410 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Placement on Vehicle | before catalytic converter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 130 |
| Timing Chain Size | G53RING-2 |
| Type | Timing Chain |
| Function | Timing Chain |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Function | Brake Master Cylinder |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Piston Diameter | 25.4 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Control Unit, glow time |
| Type | Control Unit, glow time |
| Extra Description | febi Plus |
| Number of Connectors / Ports | 9 |
| for OE number | 1 719 477 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 208 mm |
| Thickness | 153 mm. 162 mm |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Function | Interior Blower |
| Type | Interior Blower |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 41052 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with rubber mount, with ball joint |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 51813198 |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Placement on Vehicle | Right |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Length | 191 mm |
| Width | 87 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 23 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Caliper |
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | 182270 |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Material | Cast Iron |
| Brake caliper piston diameter | 54 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Brake caliper piston diameter | 54 mm |
| Paired article numbers | 182269 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Wheel Sided Joint Diameter | 86 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Thread Size | M24x1,5 |
| Type | Drive Shaft |
| Transmission-side joint diameter | 79 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Additional Information 2 | with nut |
| Additional Information | with Split Pin |
| ABS Ring Diameter | 90 mm |
| Min. Length | 583 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 24 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















