Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Rated Power | 216 W |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 296 mm |
| Thickness | 51 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Minimum thickness | 27 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 67.4 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Weight | 0.082 kg |
| Spanner Size | 22 |
| Cable Length | 710 mm |
| Function | Lambda Sensor |
| Number of circuits | 4 |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
| Type | Lambda Sensor |
| Lambda Sensor | Heated |
Important compatibility info
| Housing material | Grey Cast Iron |
| Operating Mode | Mechanical |
| Number of Wings | 7 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Rubber |
| Additional Information 2 | non-switchable water pump, with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Tensioner, timing chain |
| Function | Tensioner, timing chain |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Placement on Vehicle | Upper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Front |
| Function | Bush Set, axle beam |
| Material | Rubber/Metal |
| Type | Bush Set, axle beam |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Bushing, axle beam (22666)
- 2x Febi Screw (22488)
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Number of grooves | 5 |
| Number of Wings | 6 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Seal Material | Paper |
| Additional Information 2 | non-switchable water pump |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width of castor bearing surface | 25 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 62 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width of castor bearing surface | 27.5 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Housing material | Aluminium |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Track rollers material | Metal |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Rear, both sides |
| External Thread Size | M16 x 1,5 |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 57 mm |
| Width | 54 mm |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Inner diameter | 25 mm |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Number of Ribs | 6 |
| Additional Information 2 | with lid |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 6 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Seal Material | Paper |
| Water pump impeller material | Metal |
| Additional Information | with gasket/seal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width of castor bearing surface | 33 mm |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Material | Aluminium |
| Operating Mode | Automatic |
| Outer diameter | 70 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
| Placement on Vehicle | transmission sided, Front Axle Left, Front Axle Right |
| External Teeth, Diff.Side | 34 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Housing material | Cast Aluminium |
| Number of Wings | 6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Seal Material | Rubber |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Opening Temperature | 88 °C |
| Function | Thermostat Housing |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Thermostat Housing |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | with Temperature Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 074 109 119 R S2 |
| Function | Timing Belt Kit |
| Number of Teeth | 77. 122 |
| Type | Timing Belt Kit |
| Units / Pulleys | incl. deflection pulley |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Belt (14370)
- 1x Febi Deflection Pulley/Guide Pulley, timing belt (02558)
- 1x Febi Timing Belt (12667)
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Ignition Coil |
| Type | Ignition Coil |
| for OE number | 000 150 29 80 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front, both sides |
| Additional Information | with squeeze connector |
| Cable Length | 300 mm |
| Number of circuits | 34 |
| Type | Cable Repair Set, door |
| Function | Cable Repair Set, door |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | with studs |
| Number of Wings | 8 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Paper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023

















