Important compatibility info
| Piston Diameter | 13.8 mm |
| Material | Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Replaces | 102714 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 58 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 64 mm |
| Material | PU (Polyurethane) |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 254 mm |
| Height | 46 mm |
| Width | 125 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Height | 106 mm |
| Outer diameter | 57 mm |
| Inner diameter | 22 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Type | Gasket, exhaust manifold |
| Function | Gasket, exhaust manifold |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Port / Connector type | PA-SW LV11 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Version | 3x2/2,8 |
| Type | Plug |
| Function | Plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | PU (Polyurethane) |
| Thickness | 110 mm |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 225 mm |
| Height | 25 mm |
| Length | 305 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Material | Thermoplast |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 223 mm |
| Function | Bellow Kit, steering |
| Type | Bellow Kit, steering |
| Inner diameter 1 | 15 mm |
| Inner diameter 2 | 55 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Bellow, steering (39225)
- 1x Febi Clamping Clip (38755)
- 1x Febi Clamping Clip (38763)
Important compatibility info
| Width | 48 mm |
| Material | Rubber |
| Outer diameter | 43 mm |
| Thickness | 48 mm |
| Inner diameter | 26 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 43 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Width | 171 mm |
| Height | 38 mm |
| Length | 200 mm |
| Function | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 92 mm |
| Function | Oil Filter |
| Outer diameter | 95 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Seal Diameter | 71 mm |
| Type | Oil Filter |
| Internal Thread Size | 3/4" - 16 UNF |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 34.7 mm |
| Type | Shaft Seal, differential |
| Placement on Vehicle | Right, inner |
| Width | 7 mm |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Outer diameter | 45.3 mm |
| Function | Shaft Seal, differential |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 95 mm |
| Outer diameter | 79 mm |
| Inner diameter | 38 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Seal Diameter | 87 mm |
| Type | Oil Filter |
| Function | Oil Filter |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness | 58 mm |
| Type | Mounting, radiator |
| Outer diameter | 39 mm |
| Placement on Vehicle | both sides, Upper |
| Function | Mounting, radiator |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 79 mm |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Inner diameter | 25 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Inner diameter | 17.6 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Thickness | 36 mm |
| Length | 36 mm |
| Width | 25 mm |
| Material | Rubber with fabric lining |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 48 mm |
| Width | 40 mm |
| Thickness | 39 mm |
| Inner diameter | 22.4 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Material | Rubber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 40 mm. 22 mm |
| Thickness | 82 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Upper, Outer, Front Axle Right |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















