Important compatibility info
| Additional Information 2 | with crown nut |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 1588 mm |
| Cone Size | 30 mm |
| External Thread Size | M24 x 1,5 |
| Extra Description | ProKit |
| Pipe Diameter | 60 mm |
| Function | Tie Rod |
| Type | Tie Rod |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M15 x 1,5 |
| Operating Mode | Manual |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Type | Tilt Pump, driver cab |
| Function | Tilt Pump, driver cab |
| Pressure side external thread size | M14 x 1,5 |
| Suction side external thread size | M12 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | transmission sided |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, automatic transmission |
| Function | Mounting, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Timing Chain Size | G53HS-8, G53HS-7 |
| Chain Type | Simplex, with chain lock |
| Placement on Vehicle | Upper |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 86 |
| Extra Description | Basic Short Kit |
Additional Information
Technical Information
Please refer to the photo and contents list to accurately identify the items included with delivery. Check the sprockets for wear and replace if necessary.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Chain (49508)
- 1x Febi Tensioner, timing chain (28718)
- 1x Febi Gasket Set, cylinder head cover (107453)
Important compatibility info
| for OE number | 41211008 |
| Fill Medium | Brake Fluid |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| Function | Master Cylinder, clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 105 mm |
| Material | Aluminium |
| Length | 239 mm |
| Operating Mode | Mechanical |
| Function | Fuel Pump |
| Thickness | 120 mm |
| Type | Fuel Pump |
| Additional Information 2 | with screw |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Steering Column Switch |
| Number of Connectors / Ports | 22 |
| Combi Switch Function | with indicator function, with wipe-wash function, with high beam function, with hazard warning light function, with rear wipe-wash function, with light dimmer function, with park light function, with headlight flasher, with rear wiper function |
| Type | Steering Column Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Steel |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | 48099 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Stabiliser Diameter | 18 mm |
| for OE number | 204 326 06 65 S1 |
| Additional Information 2 | with coupling rod |
| Type | Stabiliser Bar, suspension |
| Function | Stabiliser Bar, suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Stabiliser Bar, suspension (171139)
- 1x Febi Link/Coupling Rod, stabiliser bar (29695)
- 1x Febi Link/Coupling Rod, stabiliser bar (29694)
- 2x Febi Nut (06859)
- 2x Febi Nut, stabiliser bar (44514)
Important compatibility info
| Material | PU (Polyurethane) |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cross Section | 35 mm² |
| Working length | 3.5 m |
| Function | Coiled Cable |
| Weight | 3.751 kg |
| Type | Coiled Cable |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 146 mm |
| Inner diameter | 96 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Type | Wheel Hub |
| Function | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub, with ABS sensor ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Wheel Hub (106992)
- 1x Febi Wheel Bearing (100733)
- 1x Febi Sensor Ring, ABS (49172)
- 1x Febi Circlip (106971)
- 1x Febi Thrust Washer, external planetary gearbox (107319)
- 1x Febi Washer (107318)
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Throttle body |
| Function | Throttle body |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Clutch Release Bearing |
| Function | Clutch Release Bearing |
| for OE number | 003 250 75 15 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 22 |
| Cable Length | 354 mm |
| Number of circuits | 4 |
| Lambda Sensor | Heated |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 8 |
| Type | Mass Air Flow Sensor |
| Resistor Type | Hot-wire Sensor |
| Function | Mass Air Flow Sensor |
| Housing Type | without housing |
| Additional Information | with gasket/seal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Clutch Booster |
| Fill Medium | Brake Fluid (only DOT 3), Brake Fluid (only DOT 4) |
| Function | Clutch Booster |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Vacuum Pump, braking system |
| Function | Vacuum Pump, braking system |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Voltage | 12 V |
| Function | Interior Blower |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 260 mm. 286 mm |
| Additional Information | with piston |
| Thickness | 140 mm. 543 mm |
| External Thread Size | 3/4" - 16 UNF, 1/4" - 18 NPT, 1/2" - 13 UNC |
| Rolling piston material | Plastic |
| Function | Bellow, air suspension |
| Type | Bellow, air suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Throttle body |
| Type | Throttle body |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Height | 78 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















