Important compatibility info
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Left, Right |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Left, Right |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Inner diameter | 14 mm |
| Height | 13 mm |
| Function | Rolling Bearing, suspension strut support mount |
| Outer diameter | 45 mm |
| Type | Rolling Bearing, suspension strut support mount |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Inner diameter | 14 mm |
| Height | 13 mm |
| Function | Rolling Bearing, suspension strut support mount |
| Outer diameter | 45 mm |
| Type | Rolling Bearing, suspension strut support mount |
Important compatibility info
| Diameter 2 | 45 mm |
| Material | Plastic |
| for OE number | 038 121 121 B |
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
| Diameter 1 | 29 mm |
Important compatibility info
| Diameter 2 | 45 mm |
| Material | Plastic |
| for OE number | 038 121 121 B |
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
| Diameter 1 | 29 mm |
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 390 mm |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Required quantity | 1 |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 390 mm |
| Function | Warning Contact, brake pad wear |
| Required quantity | 1 |
| Type | Warning Contact, brake pad wear |
Important compatibility info
| Extra Description | Rear |
| Wiper blade type | Bracket wiper blade |
| Function | Wiper Blade |
| Length 1 | 425 mm |
| Title | Bosch Super Plus Conventional Blade Rear 425mm |
| Type | Wiper Blade |
| Placement on Vehicle | Rear |
Additional Information
- Superb windscreen cleaning thanks to a hard rubber with micro double edge precisely cut for smear-free wiping
- Blade element with soft flexible rubber spine for less wiper noise
- Long service life due to wear-resistant double wiper blade edge, and a special graphite coating providing smooth gliding and quiet operation
- Patented internal metal spring strip for consistent and even contact pressure
- Internal metal strip reduces the chance of corrosion and freezing
- Fitted with Bosch's patented quick-clip adapter
- High quality conventional rear wiper blade
- Fitting instructions included on packaging for all wiper blades
- Link to fitting instructions video via QR code on the back of the wiper blade pack
Important compatibility info
| Extra Description | Rear |
| Wiper blade type | Bracket wiper blade |
| Function | Wiper Blade |
| Length 1 | 425 mm |
| Title | Bosch Super Plus Conventional Blade Rear 425mm |
| Type | Wiper Blade |
| Placement on Vehicle | Rear |
Additional Information
- Superb windscreen cleaning thanks to a hard rubber with micro double edge precisely cut for smear-free wiping
- Blade element with soft flexible rubber spine for less wiper noise
- Long service life due to wear-resistant double wiper blade edge, and a special graphite coating providing smooth gliding and quiet operation
- Patented internal metal spring strip for consistent and even contact pressure
- Internal metal strip reduces the chance of corrosion and freezing
- Fitted with Bosch's patented quick-clip adapter
- High quality conventional rear wiper blade
- Fitting instructions included on packaging for all wiper blades
- Link to fitting instructions video via QR code on the back of the wiper blade pack
Important compatibility info
| Length | 400 mm |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
| Length | 16 Inch |
| Type | Wiper Blade |
| Function | Wiper Blade |
| Weight | 84 g |
| Wiper blade type | Flat wiper blade |
| Gross Weight | 136 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Length | 400 mm |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
| Length | 16 Inch |
| Type | Wiper Blade |
| Function | Wiper Blade |
| Weight | 84 g |
| Wiper blade type | Flat wiper blade |
| Gross Weight | 136 g |
| alternative item | - |
Important compatibility info
| Function | Gasket, exhaust pipe |
| Type | Gasket, exhaust pipe |
Additional Information
Important compatibility info
| Function | Gasket, exhaust pipe |
| Type | Gasket, exhaust pipe |
Additional Information
Important compatibility info
| Function | Cap, fuel tank |
| Material | Plastic |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cap, fuel tank |
| Colour | Black |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Cap, fuel tank |
| Material | Plastic |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cap, fuel tank |
| Colour | Black |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 38 mm |
| Width | 35 mm |
| Material | Rubber |
| Outer diameter | 35 mm |
| Thickness | 42 mm |
| Inner diameter | 19 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 38 mm |
| Width | 35 mm |
| Material | Rubber |
| Outer diameter | 35 mm |
| Thickness | 42 mm |
| Inner diameter | 19 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 130 mm |
| Width | 52 mm |
| Material | PU (Polyurethane) |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 130 mm |
| Width | 52 mm |
| Material | PU (Polyurethane) |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Centre |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber), Aluminium |
| Type | Mount, exhaust system |
| Function | Mount, exhaust system |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Centre |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber), Aluminium |
| Type | Mount, exhaust system |
| Function | Mount, exhaust system |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 208 mm |
| Function | Protective Cap/Bellow, shock absorber |
| Type | Protective Cap/Bellow, shock absorber |
| Inner diameter 2 | 58 mm |
| Inner diameter 1 | 47 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 208 mm |
| Function | Protective Cap/Bellow, shock absorber |
| Type | Protective Cap/Bellow, shock absorber |
| Inner diameter 2 | 58 mm |
| Inner diameter 1 | 47 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, brake shoes |
| Function | Accessory Kit, brake shoes |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, brake shoes |
| Function | Accessory Kit, brake shoes |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














