Important compatibility info
| for OE number | 471 205 06 06 |
| Type | Fan Wheel, engine cooling |
| Function | Fan Wheel, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Paired article numbers | 197285 |
| Function | Door Lock |
| Type | Door Lock |
| Additional Information | with adjuster |
| Extra Description | febi Plus |
| Number of Connectors / Ports | 2. 5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating Mode | Pneumatic |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| Function | EGR Valve |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | EGR Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 21 |
| Combi Switch Function | with indicator function, with wipe-wash function, with rear wipe-wash function, with high beam function, with hazard warning light function |
| Function | Steering Column Switch |
| Type | Steering Column Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 2 239 508 |
| Function | Camshaft |
| Type | Camshaft |
| Placement on Vehicle | Intake Side |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Additional Information | with electric motor |
| Operating Mode | Electric |
| Paired article numbers | 177797 |
| Type | Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Outer diameter 1 | 170 mm |
| Width 1 | 47 mm |
| Outer diameter 2 | 157 mm |
| Width 2 | 42 mm |
| Inner diameter 1 | 110 mm |
| Inner diameter 2 | 100 mm |
| Function | Wheel Hub |
| Type | Wheel Hub |
| for OE number | 942 350 39 35 S1 |
| Bearing Type | Rolling Bearing |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Wheel Bearing (23314)
- 1x Febi Wheel Bearing (45806)
- 1x Febi Shaft Seal, wheel hub (24758)
- 1x Febi Circlip (24757)
- 1x Febi Thrust Washer, external planetary gearbox (21951)
- 1x Febi Ring, wheel hub (22842)
- 1x Febi Sensor Ring, ABS (18612)
Important compatibility info
| for OE number | 038 145 771 AA S1 |
| Type | Oil Line, charger |
| Forward- /Backflow | Supply Line |
| Function | Oil Line, charger |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Pipe Diameter | 86 mm. 76 mm |
| Mounting points diameter | 16 mm |
| Piston conrod diameter | 22 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Min. Length | 267 mm |
| Max. Length | 383 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Clutch Booster |
| Type | Clutch Booster |
| Fill Medium | Brake Fluid |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Oil Pump |
| Type | Oil Pump |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Pipe Diameter | 65 mm. 76 mm |
| Max. Length | 719 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin, Bottom Pin |
| Piston conrod diameter | 20 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| External Thread Size | M16 x 1,5 |
| Min. Length | 423 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Additional Information | without adjusting element |
| Paired article numbers | 197216 |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Type | Door Lock |
| Function | Door Lock |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Additional Information | without adjusting element |
| Paired article numbers | 197215 |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Type | Door Lock |
| Function | Door Lock |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 195054 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 57 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Surface | Coated |
| Brake Disc Thickness | 36 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Outer diameter | 395 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 34.4 mm |
| Number of mounting bores | 1 |
| Machining | High-carbon |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Function | Brake Disc |
| Thickness | 66 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Paired article numbers | 180017 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (4 pistons) |
| Paired article numbers | 186565 |
| Colour | Black |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 46 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (4 pistons) |
| Paired article numbers | 186564 |
| Colour | Black |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 46 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 1375 mm |
| Additional Information | with nuts |
| Outer diameter | 62 mm |
| Thread Length | 98 mm |
| Type | Tie Rod |
| Function | Tie Rod |
| Extra Description | ProKit |
| External Thread Size | M27 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Repair Kit, gear shift lever |
| Function | Repair Kit, gear shift lever |
| Piston Diameter | 25.9 mm. 23.9 mm |
| Fill Medium | Mineral Oil |
| Additional Information | with piston |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















