Important compatibility info
| Function | Sensor, coolant temperature |
| Connector Shape | Round |
| Housing Colour | Black |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Spanner Size | 13 |
| Thread Size | 1/8" x 27 NPTF |
| Fitting Depth | 13.5 mm |
| Net weight | 0.012 kg |
| Type | Sensor, coolant temperature |
Important compatibility info
| Function | Sensor, coolant temperature |
| Connector Shape | Round |
| Housing Colour | Black |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Spanner Size | 13 |
| Thread Size | 1/8" x 27 NPTF |
| Fitting Depth | 13.5 mm |
| Net weight | 0.012 kg |
| Type | Sensor, coolant temperature |
Important compatibility info
| Thread Size | M18 x 1.5 |
| Connector Shape | rectangular |
| Technical Information Number | Circuit N.O. |
| Cable Length | 195 mm |
| Function | Switch, reverse light |
| Housing Colour | grey |
| Spanner Size | 27 |
| Type | Switch, reverse light |
| Weight | 0.093 kg |
| Additional Information 2 | with cable |
| Net weight | 0.086 kg |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
Important compatibility info
| Thread Size | M18 x 1.5 |
| Connector Shape | rectangular |
| Technical Information Number | Circuit N.O. |
| Cable Length | 195 mm |
| Function | Switch, reverse light |
| Housing Colour | grey |
| Spanner Size | 27 |
| Type | Switch, reverse light |
| Weight | 0.093 kg |
| Additional Information 2 | with cable |
| Net weight | 0.086 kg |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
Important compatibility info
| Extra Description | Kerr Nelson |
| Function | Sensor, coolant temperature |
| Connector Shape | Round |
| Housing Colour | Black |
| Spanner Size | 13 |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Thread Size | 1/8" x 27 NPTF |
| Weight | 0.02 kg |
| Type | Sensor, coolant temperature |
Important compatibility info
| Extra Description | Kerr Nelson |
| Function | Sensor, coolant temperature |
| Connector Shape | Round |
| Housing Colour | Black |
| Spanner Size | 13 |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Thread Size | 1/8" x 27 NPTF |
| Weight | 0.02 kg |
| Type | Sensor, coolant temperature |
Important compatibility info
| Net weight | 0.012 kg |
| Function | Contact Breaker, ignition distributor |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Weight | 0.018 kg |
| Type | Contact Breaker, ignition distributor |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
Important compatibility info
| Net weight | 0.012 kg |
| Function | Contact Breaker, ignition distributor |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Weight | 0.018 kg |
| Type | Contact Breaker, ignition distributor |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
Important compatibility info
| Function | Sensor, coolant temperature |
| Housing Colour | White |
| Spanner Size | 13 |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Thread Size | 1/8" x 27 NPTF |
| Type | Sensor, coolant temperature |
| Connector Shape | round |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
| Fitting Depth | 22 mm |
| Net weight | 0.014 kg |
Important compatibility info
| Function | Sensor, coolant temperature |
| Housing Colour | White |
| Spanner Size | 13 |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Thread Size | 1/8" x 27 NPTF |
| Type | Sensor, coolant temperature |
| Connector Shape | round |
| Extra Description | Lucas Premium Blade |
| Fitting Depth | 22 mm |
| Net weight | 0.014 kg |
Important compatibility info
| Length | 344 mm |
| Width | 170 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 57 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Length | 344 mm |
| Width | 170 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 57 mm |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 235 mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 255 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Function | Filter, cabin air |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Width | 235 mm |
| Height | 30 mm |
| Length | 255 mm |
| Type | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 74 mm |
| Diameter | 33 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Net weight | 0.1 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 74 mm |
| Diameter | 33 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Net weight | 0.1 kg |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Fastening Type | Self-adhesive |
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
| Title | APEC Replacement Stick-On Standard Vehicle Mirror Glass LHS |
Additional Information
- Engineered for Durability – APEC Replacement Mirror Glass is constructed using high-quality materials to ensure long-term reliability. Designed to endure the demands of daily driving, it resists weathering, temperature fluctuations, and environmental stressors for consistent performance over time.
- Enhanced Visibility - APEC mirror glass provides distortion-free reflections, offering optimal visibility and safety for you while on the road.
- Vehicle-Specific Compatibility - APEC Replacement Mirror Glass is manufactured to precise OEM specifications for your vehicle’s exact make and model, ensuring accurate alignment, secure fitment, and optimal mirror performance.
- Packaging – Safely packed in eco-friendly cardboard boxes to ensure protection during shipping and easy recycling.
- OEM Quality - Crafted with high-quality materials and manufacturing standards, APEC mirror glass matches the quality of your original mirror glass.
- Simplified Installation – Featuring a pre-applied adhesive backing and tailored to match your vehicle’s original mirror design, APEC Replacement Mirror Glass allows for quick, secure, and tool-free installation - no professional fitting or specialised equipment required.
- Replacement door mirror glass
- high-strength adhesive pad
- convex mirror glass
- precision-cut
- smooth-finished edges
- vehicle-specific
- no tools required
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Fastening Type | Self-adhesive |
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
| Title | APEC Replacement Stick-On Standard Vehicle Mirror Glass LHS |
Additional Information
- Engineered for Durability – APEC Replacement Mirror Glass is constructed using high-quality materials to ensure long-term reliability. Designed to endure the demands of daily driving, it resists weathering, temperature fluctuations, and environmental stressors for consistent performance over time.
- Enhanced Visibility - APEC mirror glass provides distortion-free reflections, offering optimal visibility and safety for you while on the road.
- Vehicle-Specific Compatibility - APEC Replacement Mirror Glass is manufactured to precise OEM specifications for your vehicle’s exact make and model, ensuring accurate alignment, secure fitment, and optimal mirror performance.
- Packaging – Safely packed in eco-friendly cardboard boxes to ensure protection during shipping and easy recycling.
- OEM Quality - Crafted with high-quality materials and manufacturing standards, APEC mirror glass matches the quality of your original mirror glass.
- Simplified Installation – Featuring a pre-applied adhesive backing and tailored to match your vehicle’s original mirror design, APEC Replacement Mirror Glass allows for quick, secure, and tool-free installation - no professional fitting or specialised equipment required.
- Replacement door mirror glass
- high-strength adhesive pad
- convex mirror glass
- precision-cut
- smooth-finished edges
- vehicle-specific
- no tools required
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Fastening Type | Self-adhesive |
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
| Title | APEC Replacement Stick-On Standard Vehicle Mirror Glass RHS |
Additional Information
- Engineered for Durability – APEC Replacement Mirror Glass is constructed using high-quality materials to ensure long-term reliability. Designed to endure the demands of daily driving, it resists weathering, temperature fluctuations, and environmental stressors for consistent performance over time.
- Enhanced Visibility - APEC mirror glass provides distortion-free reflections, offering optimal visibility and safety for you while on the road.
- Vehicle-Specific Compatibility - APEC Replacement Mirror Glass is manufactured to precise OEM specifications for your vehicle’s exact make and model, ensuring accurate alignment, secure fitment, and optimal mirror performance.
- Packaging – Safely packed in eco-friendly cardboard boxes to ensure protection during shipping and easy recycling.
- OEM Quality - Crafted with high-quality materials and manufacturing standards, APEC mirror glass matches the quality of your original mirror glass.
- Simplified Installation – Featuring a pre-applied adhesive backing and tailored to match your vehicle’s original mirror design, APEC Replacement Mirror Glass allows for quick, secure, and tool-free installation - no professional fitting or specialised equipment required.
- Replacement door mirror glass
- high-strength adhesive pad
- convex mirror glass
- precision-cut
- smooth-finished edges
- vehicle-specific
- no tools required
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Fastening Type | Self-adhesive |
| Type | Mirror Glass, exterior mirror |
| Function | Mirror Glass, exterior mirror |
| Title | APEC Replacement Stick-On Standard Vehicle Mirror Glass RHS |
Additional Information
- Engineered for Durability – APEC Replacement Mirror Glass is constructed using high-quality materials to ensure long-term reliability. Designed to endure the demands of daily driving, it resists weathering, temperature fluctuations, and environmental stressors for consistent performance over time.
- Enhanced Visibility - APEC mirror glass provides distortion-free reflections, offering optimal visibility and safety for you while on the road.
- Vehicle-Specific Compatibility - APEC Replacement Mirror Glass is manufactured to precise OEM specifications for your vehicle’s exact make and model, ensuring accurate alignment, secure fitment, and optimal mirror performance.
- Packaging – Safely packed in eco-friendly cardboard boxes to ensure protection during shipping and easy recycling.
- OEM Quality - Crafted with high-quality materials and manufacturing standards, APEC mirror glass matches the quality of your original mirror glass.
- Simplified Installation – Featuring a pre-applied adhesive backing and tailored to match your vehicle’s original mirror design, APEC Replacement Mirror Glass allows for quick, secure, and tool-free installation - no professional fitting or specialised equipment required.
- Replacement door mirror glass
- high-strength adhesive pad
- convex mirror glass
- precision-cut
- smooth-finished edges
- vehicle-specific
- no tools required
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









