Important compatibility info
| Width | 25 mm |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Surface | Coated |
| Number of Teeth | 143 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Belt Kit (29271)
- 1x Febi Water Pump, engine cooling (21879)
Important compatibility info
| Type | Oil Line, charger |
| Forward- /Backflow | Supply Line |
| Function | Oil Line, charger |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Valve Plate, air compressor |
| Function | Valve Plate, air compressor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Chain Kit, oil pump drive |
| Function | Chain Kit, oil pump drive |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 62 |
| Timing Chain Size | G53HS |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Extra Description | Basic Short Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Chain (171579)
- 1x Febi Chain Tensioner, oil pump drive (171230)
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Ignition Coil | 4 Spark |
| Type | Ignition Coil |
| Function | Ignition Coil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
| Paired article numbers | 177798 |
| Operating Mode | Electric |
| Additional Information | with electric motor |
| Placement on Vehicle | Right Front |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Throttle body |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Operating Mode | Electric |
| Voltage | 12 V |
| Height | 73 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Throttle body |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Additional Information | with rubber mounts |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Cable Length | 1510 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Spanner Size | 17 |
| Placement on Vehicle | after soot particulate filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Belt Pulley Diameter | 51 mm |
| Current Strength | 110 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 002 091 97 01 |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Operating Mode | Electric |
| Function | Fuel Pump |
| Type | Fuel Pump |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 77 mm |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Voltage | 24 V |
| Pulleys | with belt pulley |
| Number of Ribs | 9 |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 12 |
| Rated Power | 2 kW |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 82 mm |
| Number of Ribs | 1 |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 65 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with belt pulley |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Intake Side |
| Type | Camshaft |
| Function | Camshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 610 mm |
| Hole Pitch 1/ Hole Pitch 2 | 130/130 |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Bore Diameter | 17 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating Mode | Mechanical |
| Function | Pump, fuel pre-supply |
| Length | 129 mm |
| Internal Thread Size | M16 x 1,5 |
| Type | Pump, fuel pre-supply |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Outer diameter | 157 mm |
| Width | 58 mm |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Parameter | 6PK |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Inner diameter | 39 mm |
| Extra Description | ProKit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Belt Pulley, crankshaft (175024)
- 4x Febi Centering Bolt, crankshaft pulley (33076)
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| for OE number | 010 154 92 02 |
| Voltage | 24 V |
| Pulleys | with belt pulley |
| Alternator Charge Current | 100 A |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 08747 |
| Function | Camshaft |
| Type | Camshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















