Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Paired article numbers | 177794 |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Type | Electric Motor, window regulator |
| Function | Electric Motor, window regulator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Paired article numbers | 177793 |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Function | Electric Motor, window regulator |
| Type | Electric Motor, window regulator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Paired article numbers | 48100 |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Number of Teeth | 145 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| for OE number | 04L 109 119 D S10 |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Belt Material | HNBR (hydrogenated nitrile butadiene rubber) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Belt Kit (184814)
- 1x Febi Water Pump, engine cooling (103078)
Important compatibility info
| Type | Oil Pump |
| Function | Oil Pump |
| Additional Information 2 | with belt |
| Pulleys | with belt pulley |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Toothed Belt, power take-off (104829)
- 1x Febi Oil Pump (47284)
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, with chain lock |
| Number of Chain Links | 104 |
| Timing Chain Size | G68HSF-6 |
| Function | Timing Chain |
| Type | Timing Chain |
Additional Information
Technical Information
Check the sprockets for wear and replace if necessary.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Diameter 1 | 53 mm |
| Length | 235 mm |
| Function | Repair Kit, kingpin |
| Type | Repair Kit, kingpin |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Bush, steering knuckle (18990)
- 1x Febi Bush, steering knuckle (172905)
- 1x Febi Spacer, kingpin (19250)
- 1x Febi Spacer, kingpin (19251)
- 1x Febi Spacer, kingpin (19252)
- 1x Febi Spacer, kingpin (19253)
- 1x Febi Spacer, kingpin (19254)
- 1x Febi Spacer, kingpin (19255)
- 1x Febi Spacer, kingpin (170028)
- 1x Febi Spacer, kingpin (170029)
- 1x Febi Spacer, kingpin (170030)
- 1x Febi Seal Ring, steering knuckle (170026)
- 2x Febi Seal Ring, steering knuckle (18992)
- 2x Febi Lock Ring, steering knuckle (19029)
- 2x Febi Circlip (04687)
- 2x Febi Grease Nipple (06533)
- 2x Febi Lock Ring, steering knuckle (19224)
- 1x Febi Seal Ring, steering knuckle (18994)
- 1x Febi Kingpin (177910)
Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Left |
| Type | Mounting, engine |
| Additional Information 2 | with splash protection cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Oil Pressure |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Pipe Diameter | 70 mm. 51 mm |
| Mounting points diameter | 20 mm. 16 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Piston conrod diameter | 18 mm |
| Function | Shock Absorber |
| Min. Length | 407 mm |
| Max. Length | 657 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 105 mm |
| Outer diameter | 75 mm |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Function | Mass Air Flow Sensor |
| Housing Type | with housing |
| Type | Mass Air Flow Sensor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | after catalytic converter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Connectors / Ports | 5 |
| Cable Length | 598 mm |
| Type | NOx Sensor, urea injection |
| Function | NOx Sensor, urea injection |
| External Thread Size | M20 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Dosing Module, urea injection |
| Function | Dosing Module, urea injection |
| for OE number | 21574984 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Repair Kit, kingpin |
| Type | Repair Kit, kingpin |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Clutch, radiator fan |
| Thickness | 80 mm |
| Outer diameter | 170 mm |
| Type | Clutch, radiator fan |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Housing material | Grey Cast Iron |
| Number of Wings | 5 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Grey Cast Iron |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information | with gaskets/seals, with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Current Strength | 110 A |
| Number of Ribs | 6 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Driver side |
| Voltage | 24 V |
| Colour | black |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Multi-Function Switch |
| Function | Multi-Function Switch |
| Combi Switch Function | Mirror Adjustment, Door Locking, Folding/tilting exterior mirrors, Heated wing mirror on/off, Window Regulator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Additional Information 2 | with screw |
| Thread Size | M10x1,5 |
| External Teeth, Wheel Side | 40 |
| External Teeth, Diff.Side | 31 |
| Min. Length | 539 mm |
| Wheel Sided Joint Diameter | 97.9 mm |
| Transmission-side joint diameter | 93.5 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 2 |
| Pulleys | with belt pulley |
| Alternator Charge Current | 75 A |
| Belt Pulley Diameter | 84 mm |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 5 |
| Function | EGR Valve |
| Operating Mode | Electric |
| Type | EGR Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


















