Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Placement on Vehicle | Left |
| for OE number | 99610613171 |
| Core Width | 300 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 478 mm |
| Core Depth | 44 mm |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with holding frame |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with holding frame |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with frame |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 710 mm |
| Core Width | 568 mm |
| Core Depth | 48 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with frame |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 710 mm |
| Core Width | 568 mm |
| Core Depth | 48 mm |
Important compatibility info
| Height | 165 mm |
| Outer diameter | 259 mm |
| Thread Size | M8 |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Operating Mode | Electronic |
| Bore Diameter | 9 mm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Connector Shape | Rectangular |
| Flange Diameter | 123 mm |
| Number of Thread Bores | 6 |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), excl. Radiator Fan |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Pitch circle diameter, hub | 200 mm |
| Replaces | 49120 |
Important compatibility info
| Height | 165 mm |
| Outer diameter | 259 mm |
| Thread Size | M8 |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Operating Mode | Electronic |
| Bore Diameter | 9 mm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Connector Shape | Rectangular |
| Flange Diameter | 123 mm |
| Number of Thread Bores | 6 |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), excl. Radiator Fan |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Pitch circle diameter, hub | 200 mm |
| Replaces | 49120 |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | Double Fan |
| Function | Fan, engine cooling |
| Voltage | 12 V |
| Type | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | Double Fan |
| Function | Fan, engine cooling |
| Voltage | 12 V |
| Type | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 9 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 600 W |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Diameter 1 | 485 mm |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, Brushless Motor |
| Connector Shape | D Shape |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 9 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 600 W |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Diameter 1 | 485 mm |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, Brushless Motor |
| Connector Shape | D Shape |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Height | 145 mm |
| Outer diameter | 259 mm |
| Thread Size | M8 |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Operating Mode | Electronic |
| Bore Diameter | 10 mm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Connector Shape | Round |
| Flange Diameter | 162 mm |
| Number of Thread Bores | 6 |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), excl. Radiator Fan |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Pitch circle diameter, hub | 200 mm |
Important compatibility info
| Height | 145 mm |
| Outer diameter | 259 mm |
| Thread Size | M8 |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Operating Mode | Electronic |
| Bore Diameter | 10 mm |
| Number of mounting bores | 6 |
| Connector Shape | Round |
| Flange Diameter | 162 mm |
| Number of Thread Bores | 6 |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), excl. Radiator Fan |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Pitch circle diameter, hub | 200 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Type | Steering Knuckle, wheel suspension |
| Function | Steering Knuckle, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Type | Steering Knuckle, wheel suspension |
| Function | Steering Knuckle, wheel suspension |
Important compatibility info
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Diameter 1 | 488 mm |
| Rated Power | 400 W |
| Connector Shape | D Shape |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, Brushless Motor |
| Voltage | 12 V |
| Number of Fan Blades | 6 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Diameter 1 | 488 mm |
| Rated Power | 400 W |
| Connector Shape | D Shape |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud, Brushless Motor |
| Voltage | 12 V |
| Number of Fan Blades | 6 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with V-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 110 mm |
| Inlet Diameter | 20.5 mm |
| Outlet Diameter | 15.3 mm |
| Connector Shape | oval |
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor ID | PXC16 |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Oil Fill Quantity | 110 ml |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | SANDEN-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with V-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 110 mm |
| Inlet Diameter | 20.5 mm |
| Outlet Diameter | 15.3 mm |
| Connector Shape | oval |
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor ID | PXC16 |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Oil Fill Quantity | 110 ml |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | SANDEN-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 478 mm |
| Core Width | 300 mm |
| Core Depth | 44 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Placement on Vehicle | Right |
| for OE number | 99610613272 |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 478 mm |
| Core Width | 300 mm |
| Core Depth | 44 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Placement on Vehicle | Right |
| for OE number | 99610613272 |
Important compatibility info
| Type | Compressor, air conditioning |
| Number of grooves | 6 |
| Inlet Diameter | 26.3 mm |
| Outlet Diameter | 20.1 mm |
| Connector Shape | oval |
| Extra Description | EASY FIT |
| Compressor ID | 7SAS17C |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Oil Fill Quantity | 160 ml |
| Manufacturer Restriction | DENSO-EQUIVALENT |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 110 mm |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Type | Compressor, air conditioning |
| Number of grooves | 6 |
| Inlet Diameter | 26.3 mm |
| Outlet Diameter | 20.1 mm |
| Connector Shape | oval |
| Extra Description | EASY FIT |
| Compressor ID | 7SAS17C |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Oil Fill Quantity | 160 ml |
| Manufacturer Restriction | DENSO-EQUIVALENT |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 110 mm |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| for OE number | 31338305 |
Important compatibility info
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| for OE number | 31338305 |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
Important compatibility info
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Core Length | 470 mm |
| Core Width | 600 mm |
| Core Depth | 16 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















