Car Parts & Accessories by BGA
Well established British company that offers of 33,000 products to the aftermarket. Strong OE Heritage means that BG Automotive has been a Supplier to Vauxhall, Ford and Rolls Royce to mention a few. Categories
Important compatibility info
| Outer diameter | 182 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Belt Pulley Set, crankshaft |
| Function | Belt Pulley Set, crankshaft |
Important compatibility info
| Outer diameter | 182 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Belt Pulley Set, crankshaft |
| Function | Belt Pulley Set, crankshaft |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 115 bar |
| Belt Pulley Diameter | 19 mm |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 115 bar |
| Belt Pulley Diameter | 19 mm |
Important compatibility info
| Pressure | 90 bar |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | with belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 118 mm |
Important compatibility info
| Pressure | 90 bar |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | with belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 118 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Decoupled |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Outer diameter 1 | 192 mm |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Decoupled |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Outer diameter 1 | 192 mm |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Function | Gasket Kit, cylinder head |
| Type | Gasket Kit, cylinder head |
Important compatibility info
| Function | Gasket Kit, cylinder head |
| Type | Gasket Kit, cylinder head |
Important compatibility info
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Function | Belt Pulley Set, crankshaft |
| Type | Belt Pulley Set, crankshaft |
Important compatibility info
| Function | Belt Pulley Set, crankshaft |
| Type | Belt Pulley Set, crankshaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 586 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| External Teeth, Diff.Side | 31 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 586 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| External Teeth, Diff.Side | 31 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Function | Intake Manifold, air supply |
| Type | Intake Manifold, air supply |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Cylinder Head Cover |
| Material | Plastic |
| Function | Cylinder Head Cover |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Decoupled |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Outer diameter 1 | 155 mm |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Decoupled |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Outer diameter 1 | 155 mm |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 100 |
| Chain Type | Simplex |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 100 |
| Chain Type | Simplex |
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Pressure | 110 bar |
| Number of grooves | 6 |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | with belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 122 mm |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Pressure | 110 bar |
| Number of grooves | 6 |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | with belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 122 mm |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Intake Manifold, air supply |
| Type | Intake Manifold, air supply |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 1125 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 35 |
| Seal Diameter | 71.5 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 41 |
| Wheel Sided Joint Diameter | 98 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 1125 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 35 |
| Seal Diameter | 71.5 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 41 |
| Wheel Sided Joint Diameter | 98 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Width | 28 mm |
| Number of Teeth | 123 |
| Length 1 | 1171 mm |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x BGA Water Pump, engine cooling (CP7114T)
- 1x BGA Timing Belt (TB2701)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
















