Car Parts & Accessories by BGA
Well established British company that offers of 33,000 products to the aftermarket. Strong OE Heritage means that BG Automotive has been a Supplier to Vauxhall, Ford and Rolls Royce to mention a few. Categories
Important compatibility info
| Width | 28 mm |
| Number of Teeth | 123 |
| Length 1 | 1171 mm |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
- 1x BGA Water Pump, engine cooling (CP7114T)
- 1x BGA Timing Belt (TB2701)
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 148 |
| Chain Type | Simplex |
| Additional Information | with gears |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 148 |
| Chain Type | Simplex |
| Additional Information | with gears |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 144 |
| Chain Type | Simplex |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 144 |
| Chain Type | Simplex |
| Type | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length 1 | 975 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 29 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length 1 | 975 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 29 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Type | Cylinder Head Cover |
| Function | Cylinder Head Cover |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Material | Plastic |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 152. 60 |
| Chain Type | Silent Chain |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 152. 60 |
| Chain Type | Silent Chain |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 860 mm |
| Thread Size | M20x1,5 |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Length 1 | 860 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Replaces | DS9644R |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 860 mm |
| Thread Size | M20x1,5 |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Length 1 | 860 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Replaces | DS9644R |
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 72. 90 |
| Additional Information | with gears |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 72. 90 |
| Additional Information | with gears |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 16 mm |
| Pressure | 105 bar |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 16 mm |
| Pressure | 105 bar |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Type | Oil Pump |
| Function | Oil Pump |
Important compatibility info
| Type | Oil Pump |
| Function | Oil Pump |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Closed chain, Silent Chain |
| Number of Chain Links | 154. 52 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Replaces | TC5617FK |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Closed chain, Silent Chain |
| Number of Chain Links | 154. 52 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Replaces | TC5617FK |
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 96 |
| Additional Information | with gears |
| for OE number | A6510520200 |
| Chain Type | Simplex |
| Type | Timing Chain Kit |
| not for exhaust-emission standard | Euro 4 |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Number of Chain Links | 96 |
| Additional Information | with gears |
| for OE number | A6510520200 |
| Chain Type | Simplex |
| Type | Timing Chain Kit |
| not for exhaust-emission standard | Euro 4 |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 126 mm |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Pulleys | with belt pulley |
| Operating Mode | Hydraulic |
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 126 mm |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Pulleys | with belt pulley |
| Operating Mode | Hydraulic |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 620 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 33 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 620 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 33 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















