Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with pipe |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 124 mm |
| Core Width | 279 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 79 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 79 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 1301FR |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 1301FR |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 447 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 351 mm |
| Core Depth | 17 mm |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 253100X400 |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 447 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 351 mm |
| Core Depth | 17 mm |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 253100X400 |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 85 mm |
| Core Width | 90 mm |
| Core Length | 412 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 85 mm |
| Core Width | 90 mm |
| Core Length | 412 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Operating Mode | Electric |
| for OE number | 1201L4 |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Operating Mode | Electric |
| for OE number | 1201L4 |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| for OE number | 5N0965561A |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Operating Mode | Electric |
Important compatibility info
| for OE number | 5N0965561A |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Operating Mode | Electric |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with adapter |
| Connector Shape | oval |
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Extra Description | EASY FIT |
| Diameter 1 | 147 mm |
| Type | Interior Blower |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with adapter |
| Connector Shape | oval |
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Extra Description | EASY FIT |
| Diameter 1 | 147 mm |
| Type | Interior Blower |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Diameter 1 | 380 mm |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Diameter 1 | 380 mm |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Number of Fan Blades | 9 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 240 W |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Diameter 1 | 340 mm |
| Connector Shape | D Shape |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Number of Fan Blades | 9 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 240 W |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Diameter 1 | 340 mm |
| Connector Shape | D Shape |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without pipe, with mounting parts |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Width | 143 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 207 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without pipe, with mounting parts |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Width | 143 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 207 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 296 mm |
| Rated Power | 90 W |
| Connector Shape | oval |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 6 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 296 mm |
| Rated Power | 90 W |
| Connector Shape | oval |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 6 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Fan, engine cooling |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Fan, engine cooling |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Length | 632 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Version | Alternative |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















