Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Core Length | 632 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Version | Alternative |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 448 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 25 mm |
| Additional Information 2 | with top |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 448 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 25 mm |
| Additional Information 2 | with top |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Connector Shape | D-shaped |
| Rated Power | 220 W |
| Type | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 8 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Diameter 1 | 280 mm |
| Replaced by | 47384 |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Connector Shape | D-shaped |
| Rated Power | 220 W |
| Type | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 8 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Diameter 1 | 280 mm |
| Replaced by | 47384 |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
Important compatibility info
| Additional Information | with seal rings |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with seal rings |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Additional Information 2 | without pipe |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 180 mm |
| Core Width | 165 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Additional Information 2 | without pipe |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 180 mm |
| Core Width | 165 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 378 mm |
| Core Width | 375 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 378 mm |
| Core Width | 375 mm |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 23 mm |
| Core Width | 396 mm |
| Core Length | 495 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 23 mm |
| Core Width | 396 mm |
| Core Length | 495 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Version | Alternative |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 563 mm |
| Core Width | 374 mm |
| Core Depth | 18 mm |
Important compatibility info
| Version | Alternative |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 563 mm |
| Core Width | 374 mm |
| Core Depth | 18 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 14.4 mm |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Core Length | 520 mm |
| Core Width | 362 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 14.4 mm |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Core Length | 520 mm |
| Core Width | 362 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Additional Information 2 | with pipe |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 144 mm |
| Core Width | 197 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Additional Information 2 | with pipe |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 144 mm |
| Core Width | 197 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | Economy Class |
| Core Length | 590 mm |
| Core Width | 452 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Version | Alternative |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | Economy Class |
| Core Length | 590 mm |
| Core Width | 452 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Version | Alternative |
Important compatibility info
| Additional Information | without integrated regulator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 141 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Additional Information | without integrated regulator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 141 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 202 mm |
| Core Length | 210 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Replaces | 30518 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















