Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Additional Information 2 | with clip |
| for OE number | 1K0965561G |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Operating Mode | Electric |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Additional Information 2 | with clip |
| for OE number | 1K0965561G |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 385 mm |
| Connector Shape | oval |
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 6 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 250 W |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 385 mm |
| Connector Shape | oval |
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 6 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 250 W |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 247 mm |
| Core Width | 147 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 247 mm |
| Core Width | 147 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 590 mm |
| Core Width | 338 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 590 mm |
| Core Width | 338 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with seal rings |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with seal rings |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Type | Auxiliary water pump, auxiliary heater |
| Manufacturer Restriction | , |
| Function | Auxiliary water pump, auxiliary heater |
Important compatibility info
| Type | Auxiliary water pump, auxiliary heater |
| Manufacturer Restriction | , |
| Function | Auxiliary water pump, auxiliary heater |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 540 mm |
| Core Width | 63 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 540 mm |
| Core Width | 63 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Length | 202 mm |
| Core Width | 159 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information 2 | with pipe |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Length | 202 mm |
| Core Width | 159 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information 2 | with pipe |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Core Length | 208 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Width | 203 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Length | 208 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Width | 203 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 166 mm |
| Core Width | 107 mm |
| Core Depth | 81 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 166 mm |
| Core Width | 107 mm |
| Core Depth | 81 mm |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 342 mm |
| Number of Fan Blades | 4 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Rated Power | 100 W |
| Connector Shape | oval |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 342 mm |
| Number of Fan Blades | 4 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Rated Power | 100 W |
| Connector Shape | oval |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 83 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 83 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Extra Description | EASY FIT |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Mounting Type | Screw Connection |
| Fitting Depth | 18.2 mm |
| for OE number | 1358969 |
| Sensor Type | NTC Sensor |
| Type | Sensor, coolant temperature |
| Function | Sensor, coolant temperature |
| Cable Length | 2030 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Extra Description | EASY FIT |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Mounting Type | Screw Connection |
| Fitting Depth | 18.2 mm |
| for OE number | 1358969 |
| Sensor Type | NTC Sensor |
| Type | Sensor, coolant temperature |
| Function | Sensor, coolant temperature |
| Cable Length | 2030 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














