Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information | without integrated regulator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 150 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Additional Information | without integrated regulator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 150 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 488 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 488 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 619 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Core Width | 386 mm |
| Core Depth | 24 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 619 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Core Width | 386 mm |
| Core Depth | 24 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 24 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Length | 670 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 24 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Length | 670 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 600 mm |
| Core Width | 348 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 1640021130 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 600 mm |
| Core Width | 348 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 1640021130 |
Important compatibility info
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 1 | 173 mm |
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 1 | 173 mm |
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Core Length | 650 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 406 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Extra Description | Economy Class |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Core Length | 650 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 406 mm |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Extra Description | Economy Class |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Function | Interior Blower |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Function | Interior Blower |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information 2 | with pipe |
| Core Length | 234 mm |
| Core Width | 152 mm |
| Core Depth | 40 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information 2 | with pipe |
| Core Length | 234 mm |
| Core Width | 152 mm |
| Core Depth | 40 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| for OE number | 11618513851 |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| for OE number | 11618513851 |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 510 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 510 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 105 °C |
| Housing Type | with housing |
| Closing temperature | 0 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 105 °C |
| Housing Type | with housing |
| Closing temperature | 0 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Height | 50 mm |
| Width | 520 mm |
| Material | Aluminium |
| Thickness | 16 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Oil Cooler, steering |
| Function | Oil Cooler, steering |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Extra Description | Economy Class |
| Core Length | 480 mm |
| Core Width | 378 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















