Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Extra Description | Economy Class |
| Core Length | 480 mm |
| Core Width | 378 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 560 mm |
| Core Width | 312 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 15.5 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 560 mm |
| Core Width | 312 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 15.5 mm |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information | with synthetic grease |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Connector Shape | rectangular |
| Fitting Depth | 50 mm |
| Cable Length | 605 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with synthetic grease |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Connector Shape | rectangular |
| Fitting Depth | 50 mm |
| Cable Length | 605 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 377 mm |
| Core Width | 545 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 377 mm |
| Core Width | 545 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 385 mm |
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 8 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 250 W |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Fan, engine cooling |
| for OE number | 1253C9 |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 385 mm |
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 8 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 250 W |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Fan, engine cooling |
| for OE number | 1253C9 |
Important compatibility info
| Power [W] | 223 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 1 | 149 mm |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Function | Interior Blower |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Power [W] | 223 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 1 | 149 mm |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Function | Interior Blower |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Core Depth | 18 mm |
| Core Width | 365 mm |
| Core Length | 495 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 11.8 mm |
| Outlet Diameter | 8.5 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Core Depth | 18 mm |
| Core Width | 365 mm |
| Core Length | 495 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 11.8 mm |
| Outlet Diameter | 8.5 mm |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Version | Alternative |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 702 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Core Width | 304 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Version | Alternative |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 702 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Core Width | 304 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Width | 65 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 31 mm |
| Core Depth | 96 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Width | 65 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 31 mm |
| Core Depth | 96 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 244 mm |
| Core Width | 151 mm |
| Core Depth | 32 mm |
Important compatibility info
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 244 mm |
| Core Width | 151 mm |
| Core Depth | 32 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 790 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Version | Alternative |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 790 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Version | Alternative |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| for OE number | 46745043 |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| for OE number | 46745043 |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor |
| Opening Temperature | 80 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with seal rings |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















