Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor |
| Opening Temperature | 80 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with seal rings |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Inlet Diameter | 15.4 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 535 mm |
| Core Width | 388 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Inlet Diameter | 15.4 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 535 mm |
| Core Width | 388 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Material | Aluminium |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 220 mm |
| Core Width | 200 mm |
| Core Depth | 33 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Material | Aluminium |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 220 mm |
| Core Width | 200 mm |
| Core Depth | 33 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Operating Mode | Electric |
| for OE number | 06H121601H |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Operating Mode | Electric |
| for OE number | 06H121601H |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without sensor, with top |
| Length | 560 mm |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Width | 340 mm |
| Colour | White |
| Height | 275 mm |
| for OE number | 0005003849 |
| Capacity | 12 l |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without sensor, with top |
| Length | 560 mm |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Width | 340 mm |
| Colour | White |
| Height | 275 mm |
| for OE number | 0005003849 |
| Capacity | 12 l |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 316 mm |
| Core Depth | 18 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 316 mm |
| Core Depth | 18 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 290 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 100 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 10 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 290 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 100 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 10 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 650 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 406 mm |
| Core Depth | 24 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 650 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 406 mm |
| Core Depth | 24 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 537 mm |
| Core Width | 358 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 537 mm |
| Core Width | 358 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Diameter 1 | 310 mm |
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 200 W |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Connector Shape | oval |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Diameter 1 | 310 mm |
| Function | Fan, engine cooling |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 200 W |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Connector Shape | oval |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | air-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 165 mm |
| Core Length | 335 mm |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | air-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 165 mm |
| Core Length | 335 mm |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Core Length | 120 mm |
| Core Width | 80 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 11 |
| Core Depth | 45 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Length | 120 mm |
| Core Width | 80 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 11 |
| Core Depth | 45 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Length | 70 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Depth | 142 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Width | 80 mm |
Important compatibility info
| Core Length | 70 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Depth | 142 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Width | 80 mm |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
| Connector Shape | rectangular |
| Voltage | 12 V |
| Power [W] | 162 W |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Diameter 1 | 131 mm |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
| Connector Shape | rectangular |
| Voltage | 12 V |
| Power [W] | 162 W |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Diameter 1 | 131 mm |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Length | 72 mm |
| Core Width | 94 mm |
| Core Depth | 155 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Length | 72 mm |
| Core Width | 94 mm |
| Core Depth | 155 mm |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 24 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Length | 534 mm |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















