Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 23 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Length | 585 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 23 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Length | 585 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Thread Size | M6 |
| Flange Diameter | 77 mm |
| Number of Thread Bores | 4 |
| Bore Diameter | 7 mm |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), excl. Radiator Fan |
| Outer diameter | 168 mm |
| Height | 92 mm |
| Operating Mode | Thermic |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Number of mounting bores | 4 |
| Pitch circle diameter, hub | 136 mm |
Important compatibility info
| Thread Size | M6 |
| Flange Diameter | 77 mm |
| Number of Thread Bores | 4 |
| Bore Diameter | 7 mm |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), excl. Radiator Fan |
| Outer diameter | 168 mm |
| Height | 92 mm |
| Operating Mode | Thermic |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Number of mounting bores | 4 |
| Pitch circle diameter, hub | 136 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Operating Mode | Electric |
| for OE number | 5Q0965561C |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Operating Mode | Electric |
| for OE number | 5Q0965561C |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 196 mm |
| Core Width | 121 mm |
| Core Depth | 20 mm |
Important compatibility info
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 196 mm |
| Core Width | 121 mm |
| Core Depth | 20 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 172 mm |
| Core Length | 240 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 172 mm |
| Core Length | 240 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Rated Power | 400 W |
| Type | Fan, engine cooling |
| Manufacturer Restriction | GATE |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Rated Power | 400 W |
| Type | Fan, engine cooling |
| Manufacturer Restriction | GATE |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Length | 680 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Length | 680 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 1 | 120 mm |
| Power [W] | 144 W |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Function | Interior Blower |
| Type | Interior Blower |
| Voltage | 12 V |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 1 | 120 mm |
| Power [W] | 144 W |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Function | Interior Blower |
| Type | Interior Blower |
| Voltage | 12 V |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 535 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 24 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 535 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 24 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Power [W] | 216 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 1 | 105 mm |
| Type | Interior Blower |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Power [W] | 216 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 1 | 105 mm |
| Type | Interior Blower |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with adapter |
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Diameter 1 | 146 mm |
| Power [W] | 192 W |
| Connector Shape | oval |
| Type | Interior Blower |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with adapter |
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Diameter 1 | 146 mm |
| Power [W] | 192 W |
| Connector Shape | oval |
| Type | Interior Blower |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Operating Mode | Electric |
| Additional Information 2 | with clip |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Operating Mode | Electric |
| Additional Information 2 | with clip |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 670 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Version | Alternative |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 670 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Version | Alternative |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














