Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 80 °C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 80 °C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 240 mm |
| Diameter | 89 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 240 mm |
| Diameter | 89 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 555 mm |
| Core Width | 298 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.5 mm |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 555 mm |
| Core Width | 298 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 18 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Length | 579 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 18 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Length | 579 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Length | 600 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Length | 600 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 89 °C |
| for OE number | 8200158269 |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 89 °C |
| for OE number | 8200158269 |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | HARRISON |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 480 mm |
| Core Width | 357 mm |
| Core Depth | 22 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | HARRISON |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 480 mm |
| Core Width | 357 mm |
| Core Depth | 22 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 402 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 24 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 402 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 24 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Material | Aluminium |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 141 mm |
| Core Width | 71 mm |
| Core Depth | 57 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Material | Aluminium |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 141 mm |
| Core Width | 71 mm |
| Core Depth | 57 mm |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 480 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 416 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 480 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 416 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Width | 167 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 170 mm |
| Additional Information 2 | with pipe |
Important compatibility info
| Core Width | 167 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 170 mm |
| Additional Information 2 | with pipe |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 476 mm |
| Core Width | 386 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 476 mm |
| Core Width | 386 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 647 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Width | 399 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 647 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Width | 399 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














