Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | without integrated regulator |
| Type | Interior Blower |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Power [W] | 264 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Manufacturer Restriction | DELPHI |
| Function | Interior Blower |
| Heating / Cooling | for vehicles with factory fitted air conditioning |
| Diameter 1 | 138 mm |
| Voltage | 24 V |
Important compatibility info
| Additional Information | without integrated regulator |
| Type | Interior Blower |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Power [W] | 264 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Manufacturer Restriction | DELPHI |
| Function | Interior Blower |
| Heating / Cooling | for vehicles with factory fitted air conditioning |
| Diameter 1 | 138 mm |
| Voltage | 24 V |
Important compatibility info
| Additional Information | without integrated regulator |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 153 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Type | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Additional Information | without integrated regulator |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 153 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Type | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Closing temperature | 102 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Closing temperature | 102 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 105 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 105 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| Additional Information 2 | with clamps |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| Additional Information 2 | with clamps |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Core Length | 668 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Core Length | 668 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 557 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 557 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Type | Interior Blower |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Interior Blower |
| Connector Shape | oval |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Additional Information 2 | with adapter |
| Diameter 1 | 141 mm |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Type | Interior Blower |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Interior Blower |
| Connector Shape | oval |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Additional Information 2 | with adapter |
| Diameter 1 | 141 mm |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for left-hand/right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Additional Information | with synthetic grease |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Connector Shape | rectangular |
| Fitting Depth | 50 mm |
| Cable Length | 275 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with synthetic grease |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Connector Shape | rectangular |
| Fitting Depth | 50 mm |
| Cable Length | 275 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 632 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 632 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Title | HSS A100 Jobber Drill Bit - 11.5mm - Pack Of 5 |
Additional Information
- Range 10.5-13mm HSS A100 Jobber Drill Bit
- Right handed/118° Point Angle
- General Purpose Use Only
- DIN 338/ISO 235
- Pack of 5
Important compatibility info
| Cooling Type | water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Title | HSS A100 Jobber Drill Bit - 11.5mm - Pack Of 5 |
Additional Information
- Range 10.5-13mm HSS A100 Jobber Drill Bit
- Right handed/118° Point Angle
- General Purpose Use Only
- DIN 338/ISO 235
- Pack of 5
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














