Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 632 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 632 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Title | HSS A100 Jobber Drill Bit - 11.5mm - Pack Of 5 |
Additional Information
- Range 10.5-13mm HSS A100 Jobber Drill Bit
- Right handed/118° Point Angle
- General Purpose Use Only
- DIN 338/ISO 235
- Pack of 5
Important compatibility info
| Cooling Type | water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Title | HSS A100 Jobber Drill Bit - 11.5mm - Pack Of 5 |
Additional Information
- Range 10.5-13mm HSS A100 Jobber Drill Bit
- Right handed/118° Point Angle
- General Purpose Use Only
- DIN 338/ISO 235
- Pack of 5
Important compatibility info
| Function | Housing, oil filter |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with filter |
| Material | Aluminium |
| Additional Information | with oil cooler |
| Type | Housing, oil filter |
Important compatibility info
| Function | Housing, oil filter |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with filter |
| Material | Aluminium |
| Additional Information | with oil cooler |
| Type | Housing, oil filter |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 665 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 24 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 665 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 24 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Connector Shape | rectangular |
| Function | Interior Blower |
| Power [W] | 138 W |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Type | Interior Blower |
| Diameter 1 | 149 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
Important compatibility info
| Connector Shape | rectangular |
| Function | Interior Blower |
| Power [W] | 138 W |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Type | Interior Blower |
| Diameter 1 | 149 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| for OE number | 17137601949 |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| for OE number | 17137601949 |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Extra Description | EASY FIT |
| for OE number | 1K0965561A |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Operating Mode | Electric |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Extra Description | EASY FIT |
| for OE number | 1K0965561A |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Operating Mode | Electric |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 545 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 545 mm |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 23 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without pipe connector |
| Type | Evaporator, air conditioning |
| Function | Evaporator, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 195 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 48 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without pipe connector |
| Type | Evaporator, air conditioning |
| Function | Evaporator, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 195 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 48 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with adapter |
| Connector Shape | rectangular |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Diameter 1 | 156 mm |
| Power [W] | 222 W |
| Type | Interior Blower |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with adapter |
| Connector Shape | rectangular |
| Function | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Diameter 1 | 156 mm |
| Power [W] | 222 W |
| Type | Interior Blower |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 335 mm |
| Rated Power | 230 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 6 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 335 mm |
| Rated Power | 230 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 6 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Operating Mode | Electric |
| for OE number | 8K0965561A |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Operating Mode | Electric |
| for OE number | 8K0965561A |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 280 mm |
| Rated Power | 200 W |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 11 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 280 mm |
| Rated Power | 200 W |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 11 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 555 mm |
| Core Width | 376 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 555 mm |
| Core Width | 376 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














