Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 525 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 1L0121253B |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 525 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 1L0121253B |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
| for OE number | 3C0145834M |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
| for OE number | 3C0145834M |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| for OE number | 7H0820712B |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| for OE number | 7H0820712B |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 15 mm |
| Inlet Diameter | 15 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 338 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 15 mm |
| Inlet Diameter | 15 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 338 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Inner diameter 1 | 64 mm |
| Inner diameter 2 | 57 mm |
| for OE number | 04L145822 |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Inner diameter 1 | 64 mm |
| Inner diameter 2 | 57 mm |
| for OE number | 04L145822 |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Cooling Type | water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Title | HSS A100 Jobber Drill Bit - 8.0mm - Pack Of 10 |
Additional Information
- Range 1-10mm HSS A100 Jobber Drill Bit
- Right handed/118° Point Angle
- General Purpose Use Only
- DIN 338/ISO 235
- Pack of 10
Important compatibility info
| Cooling Type | water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Title | HSS A100 Jobber Drill Bit - 8.0mm - Pack Of 10 |
Additional Information
- Range 1-10mm HSS A100 Jobber Drill Bit
- Right handed/118° Point Angle
- General Purpose Use Only
- DIN 338/ISO 235
- Pack of 10
Important compatibility info
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 95 °C |
| Housing Type | with housing |
| Closing temperature | 110 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 95 °C |
| Housing Type | with housing |
| Closing temperature | 110 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Refrigerant | R 134a |
| Colour | Black |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Thread Size | M10x1,25 Female |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Refrigerant | R 134a |
| Colour | Black |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Thread Size | M10x1,25 Female |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Length | 53 mm |
| Core Depth | 153 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 94 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Length | 53 mm |
| Core Depth | 153 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 94 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Thread Size | M10x1,25 Female |
| Voltage | 12 V |
| for OE number | 90359991 |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Thread Size | M10x1,25 Female |
| Voltage | 12 V |
| for OE number | 90359991 |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














