Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | excl. Radiator Fan |
| Core Length | 430 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Heating / Cooling | excl. Radiator Fan |
| Core Length | 430 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Number of Poles | 7 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Number of Poles | 7 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Core Length | 415 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Version | Alternative |
Important compatibility info
| Core Length | 415 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Version | Alternative |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 64 mm |
| Core Width | 71 mm |
| Core Depth | 111 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 64 mm |
| Core Width | 71 mm |
| Core Depth | 111 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Width | 64 mm |
| Core Length | 32 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 96 mm |
Important compatibility info
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Width | 64 mm |
| Core Length | 32 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 96 mm |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 88 °C |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 88 °C |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Resistor, interior blower |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Vehicle Equipment | for vehicles with 2 zone automatic air conditioning |
| Type | Resistor, interior blower |
| Socket colour | Black |
Important compatibility info
| Function | Resistor, interior blower |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Vehicle Equipment | for vehicles with 2 zone automatic air conditioning |
| Type | Resistor, interior blower |
| Socket colour | Black |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with synthetic grease |
| Opening Temperature | 79 °C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with synthetic grease |
| Opening Temperature | 79 °C |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














