Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Height | 63 mm |
| Outer diameter | 148 mm |
| Thread Size | M6 |
| Operating Mode | Thermic |
| Bore Diameter | 7 mm |
| Number of mounting bores | 4 |
| Flange Diameter | 77 mm |
| Number of Thread Bores | 4 |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), excl. Radiator Fan |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Pitch circle diameter, hub | 134 mm |
Important compatibility info
| Height | 63 mm |
| Outer diameter | 148 mm |
| Thread Size | M6 |
| Operating Mode | Thermic |
| Bore Diameter | 7 mm |
| Number of mounting bores | 4 |
| Flange Diameter | 77 mm |
| Number of Thread Bores | 4 |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), excl. Radiator Fan |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Pitch circle diameter, hub | 134 mm |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Core Length | 190 mm |
| Core Width | 87 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 10 |
| Core Depth | 40 mm |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Core Length | 190 mm |
| Core Width | 87 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 10 |
| Core Depth | 40 mm |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Production Number | 323304 |
Important compatibility info
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Production Number | 323304 |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information | with seal rings |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with seal rings |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 105 °C |
| for OE number | 1338178 |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 105 °C |
| for OE number | 1338178 |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
| for OE number | 8D1907521 |
Important compatibility info
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
| for OE number | 8D1907521 |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 196 mm |
| Core Width | 181 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 196 mm |
| Core Width | 181 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 135 mm |
| Core Width | 206 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 135 mm |
| Core Width | 206 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Exhaust Turbocharger, Outlet |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Exhaust Turbocharger, Outlet |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














