Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Depth | 56 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 80 mm |
| Material | Aluminium |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 80 mm |
| Additional Information | with seal rings |
Important compatibility info
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Depth | 56 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 80 mm |
| Material | Aluminium |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 80 mm |
| Additional Information | with seal rings |
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 85 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 85 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Height | 205 mm |
| Diameter | 89 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 205 mm |
| Diameter | 89 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Core Width | 71 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | without filter |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Length | 29 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Depth | 141 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Width | 71 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | without filter |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Length | 29 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Depth | 141 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 530 mm |
| Core Width | 285 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 90410047 |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 530 mm |
| Core Width | 285 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 90410047 |
Important compatibility info
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
Important compatibility info
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 89 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 89 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Height | 560 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without expansion valve, with seal ring |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Height | 560 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without expansion valve, with seal ring |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Number of Poles | 8 -pin connector |
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Poles | 8 -pin connector |
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Length | 433 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Length | 433 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Length | 358 mm |
| Height | 108 mm |
| Width | 121 mm |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Colour | Black |
| for OE number | 1436255 |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Length | 358 mm |
| Height | 108 mm |
| Width | 121 mm |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Colour | Black |
| for OE number | 1436255 |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Switch | without thermoswitch |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Additional Information | with seal rings |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Switch | without thermoswitch |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Additional Information | with seal rings |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














