Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 87 °C |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 87 °C |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| for OE number | 6441FB |
| Vehicle Equipment | for vehicles without automatic climate control |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| for OE number | 6441FB |
| Vehicle Equipment | for vehicles without automatic climate control |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 134 mm |
| Core Width | 256 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 134 mm |
| Core Width | 256 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| Additional Information 2 | with clamps |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| Additional Information 2 | with clamps |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 119 mm |
| Core Width | 80 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 54 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 119 mm |
| Core Width | 80 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 54 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 380 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 380 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Cable Length | 240 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information | with synthetic grease |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
Important compatibility info
| Cable Length | 240 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information | with synthetic grease |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| for OE number | 7H0145790A |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| for OE number | 7H0145790A |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














