Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 248 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 310 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 248 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Length | 310 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Width | 166 mm |
| Core Length | 185 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Width | 166 mm |
| Core Length | 185 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information 2 | with pipe |
| Core Length | 150 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 163 mm |
| Core Depth | 40 mm |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information 2 | with pipe |
| Core Length | 150 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 163 mm |
| Core Depth | 40 mm |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 120 mm |
| Core Width | 98 mm |
| Core Depth | 65 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 120 mm |
| Core Width | 98 mm |
| Core Depth | 65 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| for OE number | 7701068978 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| for OE number | 7701068978 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 83 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 83 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Opening Temperature | 83 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Opening Temperature | 83 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Air Filter Housing |
| Type | Intake Hose, air filter |
| Function | Intake Hose, air filter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Air Filter Housing |
| Type | Intake Hose, air filter |
| Function | Intake Hose, air filter |
Important compatibility info
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 75 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 75 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














