Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 78 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Manufacturer Restriction | NIPPON |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 78 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Manufacturer Restriction | NIPPON |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 225 mm |
| Diameter | 24 mm |
| Packing Type | Bag |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 225 mm |
| Diameter | 24 mm |
| Packing Type | Bag |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | DELPHI |
Important compatibility info
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | DELPHI |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Charge Air Hose |
| Additional Information 2 | with clamps |
| for OE number | 13289474 |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Charge Air Hose |
| Additional Information 2 | with clamps |
| for OE number | 13289474 |
Important compatibility info
| Type | Auxiliary water pump, auxiliary heater |
| Function | Auxiliary water pump, auxiliary heater |
Important compatibility info
| Type | Auxiliary water pump, auxiliary heater |
| Function | Auxiliary water pump, auxiliary heater |
Important compatibility info
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 11 |
| Core Length | 173 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Depth | 39 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 11 |
| Core Length | 173 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Depth | 39 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information | with synthetic grease |
| for OE number | 1689812 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with synthetic grease |
| for OE number | 1689812 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 304 mm |
| Diameter | 25 mm |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 304 mm |
| Diameter | 25 mm |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














