Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Extra Description | EASY FIT |
| Colour | Black |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Length | 362 mm |
| Height | 109 mm |
| Width | 121 mm |
| for OE number | 17111436413 |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Extra Description | EASY FIT |
| Colour | Black |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Length | 362 mm |
| Height | 109 mm |
| Width | 121 mm |
| for OE number | 17111436413 |
Important compatibility info
| Additional Information | with synthetic grease |
| for OE number | 7420451990 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with synthetic grease |
| for OE number | 7420451990 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Thread Size | M10X1,25 |
| Voltage | 5 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Thread Size | M10X1,25 |
| Voltage | 5 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 430 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 430 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Height | 172 mm |
| Diameter | 98 mm |
| Material | Steel |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Height | 172 mm |
| Diameter | 98 mm |
| Material | Steel |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 430 mm |
| Core Width | 317 mm |
| Core Depth | 20 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 430 mm |
| Core Width | 317 mm |
| Core Depth | 20 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Voltage | 12 V |
| Thread Size | 3/8-24UNF Male |
| Extra Description | EASY FIT |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
Important compatibility info
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Voltage | 12 V |
| Thread Size | 3/8-24UNF Male |
| Extra Description | EASY FIT |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | without housing |
| Closing temperature | 95 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | without housing |
| Closing temperature | 95 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 95 mm |
| Core Width | 95 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 95 mm |
| Core Width | 95 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














