Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Type | Auxiliary water pump, auxiliary heater |
| Function | Auxiliary water pump, auxiliary heater |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Type | Auxiliary water pump, auxiliary heater |
| Function | Auxiliary water pump, auxiliary heater |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| for OE number | 04B145762B |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| for OE number | 04B145762B |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 285 mm |
| Core Length | 488 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 285 mm |
| Core Length | 488 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| for OE number | 1K0145790C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| for OE number | 1K0145790C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 24 V |
| Additional Information | with synthetic grease |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 24 V |
| Additional Information | with synthetic grease |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Connector Shape | round |
| Mounting Type | Screw Connection |
| for OE number | 20576626 |
| Sensor Type | NTC Sensor |
| Cable Length | 410 mm |
| Type | Sensor, coolant temperature |
| Function | Sensor, coolant temperature |
| Extra Description | EASY FIT |
| Socket colour | black |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Connector Shape | round |
| Mounting Type | Screw Connection |
| for OE number | 20576626 |
| Sensor Type | NTC Sensor |
| Cable Length | 410 mm |
| Type | Sensor, coolant temperature |
| Function | Sensor, coolant temperature |
| Extra Description | EASY FIT |
| Socket colour | black |
Important compatibility info
| Height | 225 mm |
| Diameter | 28 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 225 mm |
| Diameter | 28 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Resistor, interior blower |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Type | Resistor, interior blower |
| for OE number | 971791F200 |
Important compatibility info
| Function | Resistor, interior blower |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Type | Resistor, interior blower |
| for OE number | 971791F200 |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Additional Information 2 | with clamps |
| for OE number | 9676994980 |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Additional Information 2 | with clamps |
| for OE number | 9676994980 |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 103 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 103 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














