Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 6 |
| Core Depth | 52 mm |
| Core Width | 99 mm |
| Core Length | 99 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 6 |
| Core Depth | 52 mm |
| Core Width | 99 mm |
| Core Length | 99 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 87 °C |
| for OE number | SU00400002 |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 87 °C |
| for OE number | SU00400002 |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 130 mm |
| Core Width | 96 mm |
| Core Depth | 77 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 130 mm |
| Core Width | 96 mm |
| Core Depth | 77 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 17 |
| Core Length | 95 mm |
| Core Width | 62 mm |
| Core Depth | 55 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 17 |
| Core Length | 95 mm |
| Core Width | 62 mm |
| Core Depth | 55 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 85 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 85 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 210 mm |
| Core Width | 160 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Extra Description | EF to be sourced |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 210 mm |
| Core Width | 160 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Extra Description | EF to be sourced |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 195 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 195 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 250 mm |
| Core Width | 140 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Extra Description | EF to be sourced |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 250 mm |
| Core Width | 140 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Extra Description | EF to be sourced |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Additional Information 2 | without pipe, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 194 mm |
| Core Length | 190 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Additional Information 2 | without pipe, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 194 mm |
| Core Length | 190 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














