Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Inlet Diameter | 14 mm |
| Outlet Diameter | 14 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Diameter | 64 mm |
| Material | Aluminium |
| Height | 210 mm |
Important compatibility info
| Inlet Diameter | 14 mm |
| Outlet Diameter | 14 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Diameter | 64 mm |
| Material | Aluminium |
| Height | 210 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Colour | White |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Colour | White |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 89 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 89 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Length | 236 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Length | 236 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 163 mm |
| Diameter | 64 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 11 mm |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 163 mm |
| Diameter | 64 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 11 mm |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
Important compatibility info
| for OE number | 1T0145790B |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| Placement on Vehicle | Right Rear, Lower |
Important compatibility info
| for OE number | 1T0145790B |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| Placement on Vehicle | Right Rear, Lower |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














