Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 91 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Thread Size | 7/16-20 Female |
| Voltage | 12 V |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Thread Size | 7/16-20 Female |
| Voltage | 12 V |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 285 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Packing Type | Cartridge |
| Diameter | 30 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 285 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Packing Type | Cartridge |
| Diameter | 30 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Thread Size | M10X1,25 |
| Voltage | 5 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Thread Size | M10X1,25 |
| Voltage | 5 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Cooling Type | water-cooled |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Cooling Type | water-cooled |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Outlet Diameter | 14 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Diameter | 99 mm |
| Inlet Diameter | 14 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Height | 105 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Outlet Diameter | 14 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Diameter | 99 mm |
| Inlet Diameter | 14 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Height | 105 mm |
Important compatibility info
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 87 °C |
| for OE number | 11518512234 |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 87 °C |
| for OE number | 11518512234 |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Turbocharger line | Cold Side |
| Function | Charge Air Hose |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Turbocharger line | Cold Side |
| Function | Charge Air Hose |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Colour | White |
| for OE number | 1307QZ |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Colour | White |
| for OE number | 1307QZ |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
Important compatibility info
| Type | Inner Tie Rod |
| Function | Inner Tie Rod |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Diameter | 50 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 15 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















