Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Diameter | 50 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 15 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| for OE number | 13313727 |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| for OE number | 13313727 |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Hose |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Type | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
| for OE number | 1J0145828T |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Hose |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Type | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
| for OE number | 1J0145828T |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| for OE number | PNH500190 |
| Paired article numbers | 166267 |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| for OE number | PNH500190 |
| Paired article numbers | 166267 |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 146 mm |
| Core Width | 177 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 146 mm |
| Core Width | 177 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Closing temperature | 0 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Closing temperature | 0 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Core Length | 185 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 175 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Important compatibility info
| Core Length | 185 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 175 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 21 mm |
| Inlet Diameter | 21 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 202 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 21 mm |
| Inlet Diameter | 21 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 202 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 90 °C |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















