Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Outlet Diameter 1 | 21.5 mm |
| Inlet Diameter 2 | 12.1 mm |
| Outlet Diameter 2 | 19.6 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Inlet Diameter 1 | 19.5 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| for OE number | 8K0121403AC |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| for OE number | 8K0121403AC |
Important compatibility info
| Height | 186 mm |
| Diameter | 78 mm |
| Material | Steel |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 186 mm |
| Diameter | 78 mm |
| Material | Steel |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 260 mm |
| Diameter | 24 mm |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Manufacturer Restriction | ,0 |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 260 mm |
| Diameter | 24 mm |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Manufacturer Restriction | ,0 |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 12 mm |
| Inlet Diameter | 12 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 35 mm |
| Height | 228 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 12 mm |
| Inlet Diameter | 12 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 35 mm |
| Height | 228 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 205 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 205 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Height | 98 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 98 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 13 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Height | 98 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 98 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 13 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 13 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 234 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 234 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 12 |
| Core Length | 95 mm |
| Core Width | 65 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 12 |
| Core Length | 95 mm |
| Core Width | 65 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor |
| Opening Temperature | 90 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor |
| Opening Temperature | 90 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 388 mm |
| Diameter | 30 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 12 mm |
| Outlet Diameter | 12 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 388 mm |
| Diameter | 30 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 12 mm |
| Outlet Diameter | 12 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | without housing |
| Closing temperature | 100 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















