Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 105 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 105 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Steel |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 195 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Steel |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 195 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 234 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 234 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 89 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 89 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Colour | White |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Colour | White |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Height | 258 mm |
| Diameter | 35 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 258 mm |
| Diameter | 35 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 85 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 85 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Height | 310 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 310 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Thread Size | M10x1.25 mm |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Voltage | 5 V |
Important compatibility info
| Thread Size | M10x1.25 mm |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Voltage | 5 V |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Heating / Cooling | with coolant level switch connection |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Heating / Cooling | with coolant level switch connection |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














