Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 113 °C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 113 °C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 186 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 186 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 80 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 80 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 91 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 91 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 350 mm |
| Material | Plastic |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 350 mm |
| Material | Plastic |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Diameter | 75 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Height | 180 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Diameter | 75 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Height | 180 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | without housing |
| Closing temperature | 95 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | without housing |
| Closing temperature | 95 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 234 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 234 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 200 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 200 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 288 mm |
| Diameter | 30 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 12 mm |
| Outlet Diameter | 12 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 288 mm |
| Diameter | 30 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 12 mm |
| Outlet Diameter | 12 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 334 mm |
| Diameter | 29 mm |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | with plug, with seal ring |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 334 mm |
| Diameter | 29 mm |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | with plug, with seal ring |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information 2 | without pipe |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 245 mm |
| Core Width | 134 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information 2 | without pipe |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 245 mm |
| Core Width | 134 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 405 mm |
| Diameter | 45 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 11 mm |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 405 mm |
| Diameter | 45 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 11 mm |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














