Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Height | 272 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 272 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 74 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 74 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 88 °C |
| for OE number | 1634187786 |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 88 °C |
| for OE number | 1634187786 |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | without housing |
| Closing temperature | 95 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | without housing |
| Closing temperature | 95 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
| Colour | White |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
| Colour | White |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 50 °C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 50 °C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 95 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 95 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 21 mm |
| Inlet Diameter | 21 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 75 mm |
| Height | 205 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 21 mm |
| Inlet Diameter | 21 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 75 mm |
| Height | 205 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Type | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Type | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 5 |
| Core Length | 114 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Core Depth | 24 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 5 |
| Core Length | 114 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Core Depth | 24 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













