Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Height | 260 mm |
| Diameter | 20 mm |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 260 mm |
| Diameter | 20 mm |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Thread Size | 3/8-24UNF Male |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Colour | Red |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Thread Size | 3/8-24UNF Male |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Colour | Red |
| Refrigerant | R 134a |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Type | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
| Function | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Type | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
| Function | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
Important compatibility info
| Function | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
| Type | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
Important compatibility info
| Function | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
| Type | Series resistor, electric motor (radiator fan) |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 88 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 92 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Height | 205 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 205 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 245 mm |
| Core Width | 140 mm |
| Core Depth | 35 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 245 mm |
| Core Width | 140 mm |
| Core Depth | 35 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Thread Size | M10x1,25 Female |
| Refrigerant | R 134a |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
Important compatibility info
| Thread Size | M10x1,25 Female |
| Refrigerant | R 134a |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 245 mm |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 245 mm |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 150 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Packing Type | Barrel |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 150 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Packing Type | Barrel |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Diameter | 30 mm |
| Material | Plastic |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Diameter | 30 mm |
| Material | Plastic |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Height | 205 mm |
| Diameter | 75 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 20 mm |
| Outlet Diameter | 20 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Height | 205 mm |
| Diameter | 75 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 20 mm |
| Outlet Diameter | 20 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Height | 281 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Height | 281 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













