Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Depth | 56 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 80 mm |
| Material | Aluminium |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 80 mm |
| Additional Information | with seal rings |
Important compatibility info
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Depth | 56 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 80 mm |
| Material | Aluminium |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 80 mm |
| Additional Information | with seal rings |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 119 mm |
| Core Width | 80 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 54 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 119 mm |
| Core Width | 80 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 54 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Depth | 57 mm |
| Core Width | 95 mm |
| Core Length | 155 mm |
| Material | Aluminium |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Depth | 57 mm |
| Core Width | 95 mm |
| Core Length | 155 mm |
| Material | Aluminium |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Length | 141 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 46 mm |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Core Length | 141 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 46 mm |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | without filter |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 70 mm |
| Core Width | 125 mm |
| Core Length | 170 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | without filter |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 70 mm |
| Core Width | 125 mm |
| Core Length | 170 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 57 mm |
| Core Width | 69 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Depth | 139 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 57 mm |
| Core Width | 69 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Depth | 139 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 163 mm |
| Additional Information 2 | with thermostat |
| Number of Ribs | 13 |
| Core Depth | 52 mm |
| Core Width | 78 mm |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 163 mm |
| Additional Information 2 | with thermostat |
| Number of Ribs | 13 |
| Core Depth | 52 mm |
| Core Width | 78 mm |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Width | 71 mm |
| Core Depth | 43 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 141 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Width | 71 mm |
| Core Depth | 43 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 141 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 110 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Core Depth | 85 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Material | Aluminium |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 110 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Core Depth | 85 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Material | Aluminium |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 110 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Width | 69 mm |
| Core Length | 64 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 110 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Width | 69 mm |
| Core Length | 64 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 163 mm |
| Core Width | 81 mm |
| Core Depth | 72 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 163 mm |
| Core Width | 81 mm |
| Core Depth | 72 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 66 mm |
| Core Width | 94 mm |
| Core Depth | 210 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 66 mm |
| Core Width | 94 mm |
| Core Depth | 210 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with oil cooler |
| Additional Information 2 | with filter |
| Core Length | 246 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Function | Housing, oil filter |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Type | Housing, oil filter |
Important compatibility info
| Additional Information | with oil cooler |
| Additional Information 2 | with filter |
| Core Length | 246 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Function | Housing, oil filter |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Type | Housing, oil filter |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Length | 53 mm |
| Core Depth | 153 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 94 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Length | 53 mm |
| Core Depth | 153 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 94 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Width | 79 mm |
| Core Depth | 66 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 140 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Width | 79 mm |
| Core Depth | 66 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 140 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














