Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Core Width | 63 mm |
| Core Depth | 94 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 42 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | without filter |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Width | 63 mm |
| Core Depth | 94 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 42 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | without filter |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Width | 70 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Depth | 110 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 65 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Width | 70 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Depth | 110 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 65 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Length | 27 mm |
| Core Width | 80 mm |
| Core Depth | 120 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Length | 27 mm |
| Core Width | 80 mm |
| Core Depth | 120 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Length | 70 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Depth | 142 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Width | 80 mm |
Important compatibility info
| Core Length | 70 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Depth | 142 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Width | 80 mm |
Important compatibility info
| Function | Housing, oil filter |
| Extra Description | EASY FIT |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with filter, with seal ring |
| Additional Information | with oil cooler |
| Type | Housing, oil filter |
Important compatibility info
| Function | Housing, oil filter |
| Extra Description | EASY FIT |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with filter, with seal ring |
| Additional Information | with oil cooler |
| Type | Housing, oil filter |
Important compatibility info
| Core Width | 75 mm |
| Core Depth | 149 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | without filter |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Length | 76 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Width | 75 mm |
| Core Depth | 149 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | without filter |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Length | 76 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, steering |
| Type | Oil Cooler, steering |
Important compatibility info
| Function | Housing, oil filter |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 11 |
| Additional Information 2 | with filter |
| Core Length | 95 mm |
| Additional Information | with oil cooler |
| Core Width | 63 mm |
| Core Depth | 50 mm |
| Type | Housing, oil filter |
Important compatibility info
| Function | Housing, oil filter |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 11 |
| Additional Information 2 | with filter |
| Core Length | 95 mm |
| Additional Information | with oil cooler |
| Core Width | 63 mm |
| Core Depth | 50 mm |
| Type | Housing, oil filter |
Important compatibility info
| Height | 50 mm |
| Width | 520 mm |
| Material | Aluminium |
| Thickness | 16 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Oil Cooler, steering |
| Function | Oil Cooler, steering |
Important compatibility info
| Core Width | 97 mm |
| Core Depth | 45 mm |
| Core Length | 127 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Width | 97 mm |
| Core Depth | 45 mm |
| Core Length | 127 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 72 mm |
| Core Width | 98 mm |
| Core Length | 98 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 72 mm |
| Core Width | 98 mm |
| Core Length | 98 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Function | Housing, oil filter |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with filter, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Housing, oil filter |
| Additional Information | with oil cooler |
Important compatibility info
| Function | Housing, oil filter |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with filter, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Housing, oil filter |
| Additional Information | with oil cooler |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Number of Ribs | 6 |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 142 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 52 mm |
| Core Length | 72 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Number of Ribs | 6 |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 142 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 52 mm |
| Core Length | 72 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Material | Aluminium |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 141 mm |
| Core Width | 71 mm |
| Core Depth | 57 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Material | Aluminium |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 141 mm |
| Core Width | 71 mm |
| Core Depth | 57 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Housing, oil filter |
| Type | Housing, oil filter |
| Cooling Type | air-cooled |
| Additional Information 2 | with filter |
| Additional Information | with oil cooler, with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Housing, oil filter |
| Type | Housing, oil filter |
| Cooling Type | air-cooled |
| Additional Information 2 | with filter |
| Additional Information | with oil cooler, with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















