Car Parts & Accessories by Bosch
Categories
Important compatibility info
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Hydraulic Filter, steering |
| Height | 150 mm |
| Outer diameter | 60 mm |
| Type | Hydraulic Filter, steering |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Filter, automatic transmission / Oil Filter, manual transmission |
| Outer diameter | 70 mm |
| Height | 105 mm |
| Function | Hydraulic Filter, automatic transmission / Oil Filter, manual transmission |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Filter, automatic transmission / Oil Filter, manual transmission |
| Outer diameter | 70 mm |
| Height | 105 mm |
| Function | Hydraulic Filter, automatic transmission / Oil Filter, manual transmission |
| Filter type | Filter Insert |
Important compatibility info
| Outer diameter | 65 mm |
| Height | 72 mm |
| Bypass Valve Opening Pressure | 1 bar |
| Additional Information 2 | with one anti-return valve |
| Thread Size | M 20 x 1,5 |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Quantity | 1 |
| Gasket outer diameter | 62 mm |
| Gasket inner diameter | 53 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter | 65 mm |
| Height | 72 mm |
| Bypass Valve Opening Pressure | 1 bar |
| Additional Information 2 | with one anti-return valve |
| Thread Size | M 20 x 1,5 |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Quantity | 1 |
| Gasket outer diameter | 62 mm |
| Gasket inner diameter | 53 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter 1 | 72 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 200 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
| Function | Oil Filter |
| Height 1 | 182 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Outer diameter 1 | 72 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 200 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Inner diameter 1 | 29 mm |
| Function | Oil Filter |
| Height 1 | 182 mm |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Thread Size | 3/4" 16 UNF |
| Height | 149 mm |
| Quantity | 1 |
| Gasket inner diameter | 63 mm |
| Outer diameter | 93 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Gasket outer diameter | 72 mm |
| Bypass Valve Opening Pressure | 2.5 bar |
| Additional Information 2 | with one anti-return valve |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Thread Size | 3/4" 16 UNF |
| Height | 149 mm |
| Quantity | 1 |
| Gasket inner diameter | 63 mm |
| Outer diameter | 93 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Gasket outer diameter | 72 mm |
| Bypass Valve Opening Pressure | 2.5 bar |
| Additional Information 2 | with one anti-return valve |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Gasket inner diameter | 63 mm |
| Thread Size | 3/4" 16 UNF |
| Outer diameter | 76 mm |
| Height | 81 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Quantity | 1 |
| Gasket outer diameter | 72 mm |
Important compatibility info
| Gasket inner diameter | 63 mm |
| Thread Size | 3/4" 16 UNF |
| Outer diameter | 76 mm |
| Height | 81 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Quantity | 1 |
| Gasket outer diameter | 72 mm |
Important compatibility info
| Height | 106 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 58 mm |
| Outer diameter 2 | 21 mm |
| Height 1 | 96 mm |
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 27 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Height | 106 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 58 mm |
| Outer diameter 2 | 21 mm |
| Height 1 | 96 mm |
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 27 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Height | 145 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Height 1 | 134 mm |
| Inner diameter 1 | 36 mm |
| Outer diameter | 73 mm |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Height | 145 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Height 1 | 134 mm |
| Inner diameter 1 | 36 mm |
| Outer diameter | 73 mm |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Outer diameter | 72 mm |
| Height | 95 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Outer diameter | 72 mm |
| Height | 95 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Outer diameter | 73 mm |
| Height | 104 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Height 1 | 93 mm |
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 36 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Outer diameter | 73 mm |
| Height | 104 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Height 1 | 93 mm |
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 36 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Height 1 | 110 mm |
| Outer diameter | 69 mm |
| Height | 129 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Height 1 | 110 mm |
| Outer diameter | 69 mm |
| Height | 129 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
Important compatibility info
| Height | 113 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Outer diameter | 58 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 24 mm |
Important compatibility info
| Height | 113 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Outer diameter | 58 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 24 mm |
Important compatibility info
| Height | 89 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 63 mm |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Height 1 | 79 mm |
| Outer diameter 2 | 28 mm |
Important compatibility info
| Height | 89 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter | 63 mm |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Height 1 | 79 mm |
| Outer diameter 2 | 28 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter | 61 mm |
| Height | 89 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Height 1 | 68 mm |
| Inner diameter 1 | 10 mm |
| Inner diameter 2 | 30 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter | 61 mm |
| Height | 89 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
| Height 1 | 68 mm |
| Inner diameter 1 | 10 mm |
| Inner diameter 2 | 30 mm |
Important compatibility info
| Height | 85 mm |
| Thread Size | M 20 x 1,5 |
| Bypass Valve Opening Pressure | 1.4 bar |
| Gasket inner diameter | 62 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Additional Information 2 | with one anti-return valve |
| Type | Oil Filter |
| Quantity | 1 |
| Gasket outer diameter | 72 mm |
Important compatibility info
| Height | 85 mm |
| Thread Size | M 20 x 1,5 |
| Bypass Valve Opening Pressure | 1.4 bar |
| Gasket inner diameter | 62 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Function | Oil Filter |
| Additional Information 2 | with one anti-return valve |
| Type | Oil Filter |
| Quantity | 1 |
| Gasket outer diameter | 72 mm |
Important compatibility info
| Outer diameter | 64 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 155 mm |
| Inner diameter 1 | 31 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Function | Oil Filter |
| Type | Oil Filter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















