Car Parts & Accessories by Bosch
Categories
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Voltage | 12 V |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Type | Interior Blower |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Voltage | 12 V |
| Function | Interior Blower |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Voltage | 12 V |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
| Type | Interior Blower |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Voltage | 12 V |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
| Type | Interior Blower |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without holding frame |
| Function | Electric Motor, radiator fan |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Type | Electric Motor, radiator fan |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without holding frame |
| Function | Electric Motor, radiator fan |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 12 V |
| Type | Electric Motor, radiator fan |
Important compatibility info
| Type | Electric Motor, radiator fan |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without holding frame |
| Function | Electric Motor, radiator fan |
| Placement on Vehicle | Left |
Important compatibility info
| Type | Electric Motor, radiator fan |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without holding frame |
| Function | Electric Motor, radiator fan |
| Placement on Vehicle | Left |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Rated Voltage | 24 V |
| Current Strength | 0.1 A |
| Tightening Torque | 0.9 Nm |
| Protection Type (IP Code) | IP54 |
| Rated Power | 0,3 W |
| Function | Actuator, heating flap |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation, Clockwise rotation |
| Type | Actuator, heating flap |
| Transmission ratio | 405 : 1 |
| Working torque | 0.4 Nm |
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Rated Voltage | 24 V |
| Current Strength | 0.1 A |
| Tightening Torque | 0.9 Nm |
| Protection Type (IP Code) | IP54 |
| Rated Power | 0,3 W |
| Function | Actuator, heating flap |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation, Clockwise rotation |
| Type | Actuator, heating flap |
| Transmission ratio | 405 : 1 |
| Working torque | 0.4 Nm |
Important compatibility info
| Rated Power | 0,3 W |
| Operating Mode | Electric |
| Rated Voltage | 24 V |
| Current Strength | 0.1 A |
| Tightening Torque | 0.9 Nm |
| Protection Type (IP Code) | IP40 |
| Function | Actuator, headlight levelling |
| Type | Actuator, headlight levelling |
Important compatibility info
| Rated Power | 0,3 W |
| Operating Mode | Electric |
| Rated Voltage | 24 V |
| Current Strength | 0.1 A |
| Tightening Torque | 0.9 Nm |
| Protection Type (IP Code) | IP40 |
| Function | Actuator, headlight levelling |
| Type | Actuator, headlight levelling |
Important compatibility info
| Brake System | Hydraulic |
| Replaces | 0204131330 |
| Function | Brake Force Regulator |
| Type | Brake Force Regulator |
Important compatibility info
| Brake System | Hydraulic |
| Replaces | 0204131330 |
| Function | Brake Force Regulator |
| Type | Brake Force Regulator |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 31 mm |
| Additional Information | with wheel brake cylinder, with accessories |
| Mounting Type | not pre-mounted |
| Adjustment | without adjustment |
| Brake Pad | with lining |
| Inner Brake Drum Diameter | 185 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
| Extra Description | KIT PRO |
| Piston Diameter | 19 mm |
| Replaces | 0204113748 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 31 mm |
| Additional Information | with wheel brake cylinder, with accessories |
| Mounting Type | not pre-mounted |
| Adjustment | without adjustment |
| Brake Pad | with lining |
| Inner Brake Drum Diameter | 185 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
| Extra Description | KIT PRO |
| Piston Diameter | 19 mm |
| Replaces | 0204113748 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 41.5 mm |
| Additional Information | with wheel brake cylinder, with accessories |
| Mounting Type | not pre-mounted |
| Adjustment | without adjustment |
| Brake Pad | with lining |
| Inner Brake Drum Diameter | 228.6 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
| Extra Description | KIT PRO |
| Piston Diameter | 20.6 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 41.5 mm |
| Additional Information | with wheel brake cylinder, with accessories |
| Mounting Type | not pre-mounted |
| Adjustment | without adjustment |
| Brake Pad | with lining |
| Inner Brake Drum Diameter | 228.6 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
| Extra Description | KIT PRO |
| Piston Diameter | 20.6 mm |
Important compatibility info
| Function | Brake Shoe Set |
| Adjustment | without adjustment |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake Pad | with lining |
| Inner Brake Drum Diameter | 268 mm |
| Extra Description | KIT PRO |
| Width | 56 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Piston Diameter | 20.6 mm |
| Mounting Type | not pre-mounted |
| Additional Information | with wheel brake cylinder, with accessories |
Important compatibility info
| Function | Brake Shoe Set |
| Adjustment | without adjustment |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brake Pad | with lining |
| Inner Brake Drum Diameter | 268 mm |
| Extra Description | KIT PRO |
| Width | 56 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Piston Diameter | 20.6 mm |
| Mounting Type | not pre-mounted |
| Additional Information | with wheel brake cylinder, with accessories |
Important compatibility info
| Brake Pad | with lining |
| Adjustment | without adjustment |
| Function | Brake Shoe Set |
| Inner Brake Drum Diameter | 203.2 mm |
| Mounting Type | not pre-mounted |
| Additional Information | with wheel brake cylinder, with accessories |
| Type | Brake Shoe Set |
| Extra Description | KIT PRO |
| Piston Diameter | 17.46 mm |
| Width | 39 mm |
Important compatibility info
| Brake Pad | with lining |
| Adjustment | without adjustment |
| Function | Brake Shoe Set |
| Inner Brake Drum Diameter | 203.2 mm |
| Mounting Type | not pre-mounted |
| Additional Information | with wheel brake cylinder, with accessories |
| Type | Brake Shoe Set |
| Extra Description | KIT PRO |
| Piston Diameter | 17.46 mm |
| Width | 39 mm |
Important compatibility info
| Width | 20 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
| Inner Brake Drum Diameter | 160.5 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Width | 20 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
| Inner Brake Drum Diameter | 160.5 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Inner Brake Drum Diameter | 185 mm |
| Width | 30 mm |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
| Additional Information | with accessories |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Inner Brake Drum Diameter | 185 mm |
| Width | 30 mm |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
| Additional Information | with accessories |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
| Additional Information | with accessories |
| Width | 20 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 185 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
| Additional Information | with accessories |
| Width | 20 mm |
| Inner Brake Drum Diameter | 185 mm |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
| Inner Brake Drum Diameter | 180 mm |
| Width | 25 mm |
| Additional Information | with accessories |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
| Inner Brake Drum Diameter | 180 mm |
| Width | 25 mm |
| Additional Information | with accessories |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














