Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Categories
Important compatibility info
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without sensor, with top |
| Colour | Black, White |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without sensor, with top |
| Colour | Black, White |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Depth | 45 mm |
| Core Length | 94 mm |
| Core Width | 62 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Depth | 45 mm |
| Core Length | 94 mm |
| Core Width | 62 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Resistor, interior blower |
| Vehicle Equipment | for vehicles with automatic climate control |
| Type | Resistor, interior blower |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Socket colour | Brown |
Important compatibility info
| Function | Resistor, interior blower |
| Vehicle Equipment | for vehicles with automatic climate control |
| Type | Resistor, interior blower |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Socket colour | Brown |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Extra Description | EF to be sourced |
| Height | 168 mm |
| Diameter | 74 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Extra Description | EF to be sourced |
| Height | 168 mm |
| Diameter | 74 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 274 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 274 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 208 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 208 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 85 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 85 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Core Length | 96 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 16 |
| Core Width | 98 mm |
| Core Depth | 57 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information 2 | with seal ring |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














