Car Parts & Accessories by Bosch
Categories
Important compatibility info
| Function | Injector Nozzle |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Type | Injector Nozzle |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Function | Injector Nozzle |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Type | Injector Nozzle |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Replaces | 0237520048 |
| Function | Ignition Distributor |
| Type | Ignition Distributor |
Important compatibility info
| Replaces | 0237520048 |
| Function | Ignition Distributor |
| Type | Ignition Distributor |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Voltage | 14 V |
| Length | 195 mm |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Plug Type ID | 61 |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Number of grooves | 7 |
| Clamp | B+(M8) |
| Distance from pulley to alternator | 40.9 mm |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Voltage | 14 V |
| Length | 195 mm |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Plug Type ID | 61 |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Number of grooves | 7 |
| Clamp | B+(M8) |
| Distance from pulley to alternator | 40.9 mm |
Important compatibility info
| Pinion Rest Position | 28 mm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 4 kW |
| Voltage | 24 V |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Replaces | 0001263008 |
| Length | 314 mm |
| Number of Teeth | 9 |
| Bore Diameter | 10.9 mm |
| Flange Diameter | 89 mm |
| Position / Degree | links ° |
| Clamp | 30,50 |
| Bore Diameter 2 | 10.9 mm |
| Bore Diameter 3 | 10.9 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Jaw opening angle measurement [Degree] | 45 ° |
Important compatibility info
| Pinion Rest Position | 28 mm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 4 kW |
| Voltage | 24 V |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Replaces | 0001263008 |
| Length | 314 mm |
| Number of Teeth | 9 |
| Bore Diameter | 10.9 mm |
| Flange Diameter | 89 mm |
| Position / Degree | links ° |
| Clamp | 30,50 |
| Bore Diameter 2 | 10.9 mm |
| Bore Diameter 3 | 10.9 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Jaw opening angle measurement [Degree] | 45 ° |
Important compatibility info
| Function | Throttle Body |
| Type | Throttle Body |
Important compatibility info
| Function | Throttle Body |
| Type | Throttle Body |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Type | Injector Nozzle |
| Function | Injector Nozzle |
| Replaces | 0445115055 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Type | Injector Nozzle |
| Function | Injector Nozzle |
| Replaces | 0445115055 |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 10 |
| Clamp | 50, 30 |
| Position / Degree | rechts ° |
| Bore Diameter 2 | 11 mm |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 45 ° |
| Jaw opening angle measurement [Degree] | 155 ° |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Length | 317 mm |
| Pinion Rest Position | 30.6 mm |
| Type | Starter |
| Bore Diameter | 11 mm |
| Flange Diameter | 89 mm |
| Bore Diameter 3 | 11 mm |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2.8 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Starter Type | Self-supporting |
| Function | Starter |
| Connecting Angle | 45 ° |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 10 |
| Clamp | 50, 30 |
| Position / Degree | rechts ° |
| Bore Diameter 2 | 11 mm |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 45 ° |
| Jaw opening angle measurement [Degree] | 155 ° |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Length | 317 mm |
| Pinion Rest Position | 30.6 mm |
| Type | Starter |
| Bore Diameter | 11 mm |
| Flange Diameter | 89 mm |
| Bore Diameter 3 | 11 mm |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2.8 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Starter Type | Self-supporting |
| Function | Starter |
| Connecting Angle | 45 ° |
Important compatibility info
| Length | 205 mm |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Voltage | 28 V |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Fastening Type | Direct fastening |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Replaces | 0124655617 |
| Plug Type ID | 82 |
| Belt Pulley Diameter | 93 mm |
| Number of grooves | 8 |
| Clamp | B+(M8) |
| Distance from pulley to alternator | 38.2 mm |
Important compatibility info
| Length | 205 mm |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Voltage | 28 V |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Fastening Type | Direct fastening |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Replaces | 0124655617 |
| Plug Type ID | 82 |
| Belt Pulley Diameter | 93 mm |
| Number of grooves | 8 |
| Clamp | B+(M8) |
| Distance from pulley to alternator | 38.2 mm |
Important compatibility info
| Function | Accelerator Pedal Unit |
| Type | Accelerator Pedal Unit |
Important compatibility info
| Function | Accelerator Pedal Unit |
| Type | Accelerator Pedal Unit |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Type | Injector Nozzle |
| Function | Injector Nozzle |
| Replaces | 0445120030 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Type | Injector Nozzle |
| Function | Injector Nozzle |
| Replaces | 0445120030 |
Important compatibility info
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Length | 201 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Number of grooves | 7 |
| Fastening Type | Direct fastening |
| Type | Alternator |
| Distance from pulley to alternator | 31.5 mm |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Length | 201 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Number of grooves | 7 |
| Fastening Type | Direct fastening |
| Type | Alternator |
| Distance from pulley to alternator | 31.5 mm |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 14 V |
| Plug Type ID | PL176 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Height | 142 mm |
| Distance from pulley to alternator | 32.5 mm |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Clamp | B+(M8),PLUG(DF,L,C) |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Number of grooves | 5 |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
| Length | 193 mm |
| Width | 188 mm |
Important compatibility info
| Voltage | 14 V |
| Plug Type ID | PL176 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Height | 142 mm |
| Distance from pulley to alternator | 32.5 mm |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Clamp | B+(M8),PLUG(DF,L,C) |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Number of grooves | 5 |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
| Length | 193 mm |
| Width | 188 mm |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Voltage | 14 V |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Number of grooves | 6 |
| Distance from pulley to alternator | 42.5 mm |
| Length | 186 mm |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Clamp | B+(M8) |
| Belt Pulley Diameter | 54.4 mm |
| Plug Type ID | 132 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Voltage | 14 V |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Number of grooves | 6 |
| Distance from pulley to alternator | 42.5 mm |
| Length | 186 mm |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Clamp | B+(M8) |
| Belt Pulley Diameter | 54.4 mm |
| Plug Type ID | 132 |
Important compatibility info
| Length | 205 mm |
| Voltage | 14 V |
| Type | Alternator |
| Clamp | B+(M8),COM |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Number of grooves | 6 |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Distance from pulley to alternator | 39 mm |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 210 A |
| Plug Type ID | PL124 |
Important compatibility info
| Length | 205 mm |
| Voltage | 14 V |
| Type | Alternator |
| Clamp | B+(M8),COM |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Number of grooves | 6 |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Distance from pulley to alternator | 39 mm |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 210 A |
| Plug Type ID | PL124 |
Important compatibility info
| Function | NOx Sensor, urea injection |
| Replaces | 0281007861 |
| Type | NOx Sensor, urea injection |
Important compatibility info
| Function | NOx Sensor, urea injection |
| Replaces | 0281007861 |
| Type | NOx Sensor, urea injection |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














