Car Parts & Accessories by Bosch
Categories
Important compatibility info
| Type | Injector Nozzle |
| Function | Injector Nozzle |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Replaces | 0445118006 |
Important compatibility info
| Type | Injector Nozzle |
| Function | Injector Nozzle |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Replaces | 0445118006 |
Important compatibility info
| Function | Injector Nozzle |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Injector Nozzle |
Important compatibility info
| Function | Injector Nozzle |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Injector Nozzle |
Important compatibility info
| Distance from pulley to alternator | 40 mm |
| Type | Alternator |
| Clamp | B+(M8),LIN-2 |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Function | Alternator |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Length | 194 mm |
| Voltage | 14 V |
| Number of grooves | 6 |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Plug Type ID | PL181 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Distance from pulley to alternator | 40 mm |
| Type | Alternator |
| Clamp | B+(M8),LIN-2 |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Function | Alternator |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Length | 194 mm |
| Voltage | 14 V |
| Number of grooves | 6 |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Plug Type ID | PL181 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Distance from pulley to alternator | 28.3 mm |
| Clamp | B1+(M8), COM, DFM |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Number of grooves | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Plug Type ID | PL114 |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Length | 175 mm |
| Voltage | 14 V |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Distance from pulley to alternator | 28.3 mm |
| Clamp | B1+(M8), COM, DFM |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Number of grooves | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Plug Type ID | PL114 |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Length | 175 mm |
| Voltage | 14 V |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 24 V |
| Rated Power | 4 kW |
| Function | Starter |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 45 ° |
| Jaw opening angle measurement [Degree] | 20 ° |
| Starter Type | Self-supporting |
| Bore Diameter 3 | 13.5 mm |
| Bore Diameter 2 | 13.5 mm |
| Pinion Rest Position | 48 mm |
| Connecting Angle | 45 ° |
| Clamp | 50, 30 |
| Position / Degree | rechts ° |
| Flange Diameter | 110 mm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Bore Diameter | 13.5 mm |
| Number of Teeth | 11 |
| Length | 341 mm |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 24 V |
| Rated Power | 4 kW |
| Function | Starter |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 45 ° |
| Jaw opening angle measurement [Degree] | 20 ° |
| Starter Type | Self-supporting |
| Bore Diameter 3 | 13.5 mm |
| Bore Diameter 2 | 13.5 mm |
| Pinion Rest Position | 48 mm |
| Connecting Angle | 45 ° |
| Clamp | 50, 30 |
| Position / Degree | rechts ° |
| Flange Diameter | 110 mm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Bore Diameter | 13.5 mm |
| Number of Teeth | 11 |
| Length | 341 mm |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Function | Injector Nozzle |
| Type | Injector Nozzle |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Function | Injector Nozzle |
| Type | Injector Nozzle |
Important compatibility info
| Function | Injector Nozzle |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Type | Injector Nozzle |
Important compatibility info
| Function | Injector Nozzle |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Type | Injector Nozzle |
Important compatibility info
| Function | Injector Nozzle |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Injector Nozzle |
Important compatibility info
| Function | Injector Nozzle |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Injector Nozzle |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Type | Injector Nozzle |
| Function | Injector Nozzle |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Type | Injector Nozzle |
| Function | Injector Nozzle |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Type | Injector Nozzle |
| Function | Injector Nozzle |
| Replaces | 0445120276 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Type | Injector Nozzle |
| Function | Injector Nozzle |
| Replaces | 0445120276 |
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 86 mm |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Length | 213 mm |
| Plug Type ID | 82 |
| Distance from pulley to alternator | 36.5 mm |
| Clamp | B+(M8) |
| Number of grooves | 8 |
| Replaces | 0124655181 |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Fastening Type | Direct fastening |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 28 V |
| Alternator Charge Current | 150 A |
Important compatibility info
| Belt Pulley Diameter | 86 mm |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Length | 213 mm |
| Plug Type ID | 82 |
| Distance from pulley to alternator | 36.5 mm |
| Clamp | B+(M8) |
| Number of grooves | 8 |
| Replaces | 0124655181 |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
| Fastening Type | Direct fastening |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 28 V |
| Alternator Charge Current | 150 A |
Important compatibility info
| Distance from pulley to alternator | 30 mm |
| Clamp | B1+(M8),LIN |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Number of grooves | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Plug Type ID | PL166 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Length | 195 mm |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Distance from pulley to alternator | 30 mm |
| Clamp | B1+(M8),LIN |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Number of grooves | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Plug Type ID | PL166 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Length | 195 mm |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Function | Alternator |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Type | High-pressure Pump |
| Function | High-pressure Pump |
Important compatibility info
| Type | High-pressure Pump |
| Function | High-pressure Pump |
Important compatibility info
| Type | Injector Nozzle |
| Function | Injector Nozzle |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Placement on Vehicle | for cylinder 3-4, for cylinder 2 |
Important compatibility info
| Type | Injector Nozzle |
| Function | Injector Nozzle |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Placement on Vehicle | for cylinder 3-4, for cylinder 2 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Function | Injector Nozzle |
| Type | Injector Nozzle |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Function | Injector Nozzle |
| Type | Injector Nozzle |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













