Car Parts & Accessories by Bosch
Categories
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pinion Rest Position | 29.3 mm |
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.5 kW |
| Type | Starter |
| Replaces | 0001139021 |
| Length | 251 mm |
| Number of Teeth | 10 |
| Bore Diameter | 10.5 mm |
| Flange Diameter | 68 mm |
| Position / Degree | rechts ° |
| Clamp | 30,50 |
| Connecting Angle | 63 ° |
| Bore Diameter 2 | 10.5 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Jaw opening angle measurement [Degree] | 50 ° |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 63 ° |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pinion Rest Position | 29.3 mm |
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.5 kW |
| Type | Starter |
| Replaces | 0001139021 |
| Length | 251 mm |
| Number of Teeth | 10 |
| Bore Diameter | 10.5 mm |
| Flange Diameter | 68 mm |
| Position / Degree | rechts ° |
| Clamp | 30,50 |
| Connecting Angle | 63 ° |
| Bore Diameter 2 | 10.5 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Jaw opening angle measurement [Degree] | 50 ° |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 63 ° |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pump Type | Vane Pump |
| Valve type | Pressure Limiting Valve |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pump Type | Vane Pump |
| Valve type | Pressure Limiting Valve |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Voltage | 14 V |
| Distance from pulley to alternator | 39.5 mm |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Number of grooves | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Length | 210 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Function | Alternator |
| Clamp | B+(M8) |
| Type | Alternator |
| Plug Type ID | 86 |
Important compatibility info
| Voltage | 14 V |
| Distance from pulley to alternator | 39.5 mm |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Number of grooves | 6 |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Length | 210 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Function | Alternator |
| Clamp | B+(M8) |
| Type | Alternator |
| Plug Type ID | 86 |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Plug Type ID | PL125 |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Number of grooves | 6 |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Length | 163.5 mm |
| Function | Alternator |
| Distance from pulley to alternator | 30 mm |
| Belt Pulley Diameter | 50.5 mm |
| Voltage | 14 V |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Plug Type ID | PL125 |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Number of grooves | 6 |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Length | 163.5 mm |
| Function | Alternator |
| Distance from pulley to alternator | 30 mm |
| Belt Pulley Diameter | 50.5 mm |
| Voltage | 14 V |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Function | Injector Nozzle |
| Type | Injector Nozzle |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Function | Injector Nozzle |
| Type | Injector Nozzle |
Important compatibility info
| Length | 205 mm |
| Voltage | 28 V |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Belt Pulley Diameter | 86 mm |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Number of grooves | 7 |
| Fastening Type | Direct fastening |
| Type | Alternator |
| Distance from pulley to alternator | 56.5 mm |
| Function | Alternator |
| Plug Type ID | 82 |
| Clamp | B+(M8) |
Important compatibility info
| Length | 205 mm |
| Voltage | 28 V |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Belt Pulley Diameter | 86 mm |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Number of grooves | 7 |
| Fastening Type | Direct fastening |
| Type | Alternator |
| Distance from pulley to alternator | 56.5 mm |
| Function | Alternator |
| Plug Type ID | 82 |
| Clamp | B+(M8) |
Important compatibility info
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Plug Type ID | 125 |
| Belt Pulley Diameter | 52 mm |
| Number of grooves | 6 |
| Clamp | B+(M8) |
| Distance from pulley to alternator | 30 mm |
Important compatibility info
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Plug Type ID | 125 |
| Belt Pulley Diameter | 52 mm |
| Number of grooves | 6 |
| Clamp | B+(M8) |
| Distance from pulley to alternator | 30 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Function | Injector Nozzle |
| Type | Injector Nozzle |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Function | Injector Nozzle |
| Type | Injector Nozzle |
Important compatibility info
| Function | Dosing Module, urea injection |
| Type | Dosing Module, urea injection |
| Replaces | 0444011011; 0444011013 |
Important compatibility info
| Function | Delivery Module, urea injection |
| Replaces | F01C600283 |
| Type | Delivery Module, urea injection |
Important compatibility info
| Function | Delivery Module, urea injection |
| Replaces | F01C600283 |
| Type | Delivery Module, urea injection |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Function | Injector Nozzle |
| Type | Injector Nozzle |
| Replaces | 0445110617 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Function | Injector Nozzle |
| Type | Injector Nozzle |
| Replaces | 0445110617 |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Voltage | 14 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Length | 179 mm |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Plug Type ID | 382 |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Number of grooves | 7 |
| Clamp | B+(M8) |
| Distance from pulley to alternator | 33 mm |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Voltage | 14 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Length | 179 mm |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Plug Type ID | 382 |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Number of grooves | 7 |
| Clamp | B+(M8) |
| Distance from pulley to alternator | 33 mm |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Distance from pulley to alternator | 57 mm |
| Fastening Type | Foot-mounted |
| Number of grooves | 5 |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Length | 194 mm |
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Plug Type ID | 341 |
| Type | Alternator |
| Clamp | B+(M8) |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Distance from pulley to alternator | 57 mm |
| Fastening Type | Foot-mounted |
| Number of grooves | 5 |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Length | 194 mm |
| Function | Alternator |
| Voltage | 14 V |
| Plug Type ID | 341 |
| Type | Alternator |
| Clamp | B+(M8) |
Important compatibility info
| Function | Actuator, throttle valve |
| Type | Actuator, throttle valve |
Important compatibility info
| Function | Actuator, throttle valve |
| Type | Actuator, throttle valve |
Important compatibility info
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Type | Injector Nozzle |
| Function | Injector Nozzle |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Placement on Vehicle | for cylinder 1 |
Important compatibility info
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Type | Injector Nozzle |
| Function | Injector Nozzle |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Placement on Vehicle | for cylinder 1 |
Important compatibility info
| Number of grooves | 6 |
| Length | 181 mm |
| Clamp | B+(M8),FR,L,C |
| Type | Alternator |
| Distance from pulley to alternator | 33 mm |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 58 mm |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Plug Type ID | PL176 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















