Car Parts & Accessories by Bosch
Categories
Important compatibility info
| Function | Injector Nozzle |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Injector Nozzle |
Important compatibility info
| Function | Particle Sensor |
| Type | Particle Sensor |
Important compatibility info
| Function | Particle Sensor |
| Type | Particle Sensor |
Important compatibility info
| Type | Dosing Module, urea injection |
| Function | Dosing Module, urea injection |
Important compatibility info
| Type | Dosing Module, urea injection |
| Function | Dosing Module, urea injection |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Pinion Rest Position | 35 mm |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 2.6 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Length | 248 mm |
| Number of Teeth | 12 |
| Bore Diameter | 10.5 mm |
| Clamp | 30,50 |
| Bore Diameter 2 | 10.5 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Jaw opening angle measurement [Degree] | 90 ° |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Type | Starter |
| Pinion Rest Position | 35 mm |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 2.6 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Length | 248 mm |
| Number of Teeth | 12 |
| Bore Diameter | 10.5 mm |
| Clamp | 30,50 |
| Bore Diameter 2 | 10.5 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Jaw opening angle measurement [Degree] | 90 ° |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Bolt Hole Circle Diameter | 104 mm |
| Thread Measurement 1 | M 16 x 1,5 |
| Pressure | 200 bar |
| Pump Type | Vane Pump |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Number of mounting bores | 2 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Bolt Hole Circle Diameter | 104 mm |
| Thread Measurement 1 | M 16 x 1,5 |
| Pressure | 200 bar |
| Pump Type | Vane Pump |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Fuel Mixture Formation | Unit Injector System (UIS) |
| Type | Unit Injector (UI) |
| Function | Unit Injector (UI) |
Important compatibility info
| Fuel Mixture Formation | Unit Injector System (UIS) |
| Type | Unit Injector (UI) |
| Function | Unit Injector (UI) |
Important compatibility info
| Length | 183 mm |
| Clamp | B+(M8) |
| Number of grooves | 7 |
| Plug Type ID | 61 |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Distance from pulley to alternator | 40.9 mm |
Important compatibility info
| Length | 183 mm |
| Clamp | B+(M8) |
| Number of grooves | 7 |
| Plug Type ID | 61 |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Distance from pulley to alternator | 40.9 mm |
Important compatibility info
| Length | 201.3 mm |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Voltage | 28 V |
| Plug Type ID | PL190 |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 93 mm |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Number of grooves | 8 |
| Fastening Type | Direct fastening |
| Type | Alternator |
| Distance from pulley to alternator | 38.2 mm |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Length | 201.3 mm |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Voltage | 28 V |
| Plug Type ID | PL190 |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 93 mm |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Number of grooves | 8 |
| Fastening Type | Direct fastening |
| Type | Alternator |
| Distance from pulley to alternator | 38.2 mm |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 14 V |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Length | 178 mm |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Plug Type ID | 181 |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Number of grooves | 6 |
| Clamp | B+(M8) |
| Distance from pulley to alternator | 57.4 mm |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Voltage | 14 V |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Length | 178 mm |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Plug Type ID | 181 |
| Belt Pulley Diameter | 49 mm |
| Number of grooves | 6 |
| Clamp | B+(M8) |
| Distance from pulley to alternator | 57.4 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Type | Injector Nozzle |
| Function | Injector Nozzle |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Fuel Mixture Formation | Common Rail (CR) |
| Type | Injector Nozzle |
| Function | Injector Nozzle |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Plug Type ID | PL125 |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Distance from pulley to alternator | 58 mm |
| Number of grooves | 6 |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 14 V |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Clamp | B+(M8),COM |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Length | 193 mm |
| Function | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Plug Type ID | PL125 |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Distance from pulley to alternator | 58 mm |
| Number of grooves | 6 |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 14 V |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Clamp | B+(M8),COM |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Length | 193 mm |
| Function | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
Important compatibility info
| Pinion Rest Position | 48 mm |
| Type | Starter |
| Bore Diameter 2 | 10.5 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Flange Diameter | 89 mm |
| Clamp | 30, 50, 31 |
| Function | Starter |
| Length | 337 mm |
| Voltage | 24 V |
| Position / Degree | rechts ° |
| Bore Diameter 3 | 10.5 mm |
| Bore Diameter | 10.5 mm |
| Number of Teeth | 11 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 4 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 45 ° |
| Jaw opening angle measurement [Degree] | 165 ° |
| Connecting Angle | 45 ° |
Important compatibility info
| Pinion Rest Position | 48 mm |
| Type | Starter |
| Bore Diameter 2 | 10.5 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Flange Diameter | 89 mm |
| Clamp | 30, 50, 31 |
| Function | Starter |
| Length | 337 mm |
| Voltage | 24 V |
| Position / Degree | rechts ° |
| Bore Diameter 3 | 10.5 mm |
| Bore Diameter | 10.5 mm |
| Number of Teeth | 11 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Rated Power | 4 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 45 ° |
| Jaw opening angle measurement [Degree] | 165 ° |
| Connecting Angle | 45 ° |
Important compatibility info
| Distance from pulley to alternator | 31 mm |
| Clamp | B+(M8),LIN-2 |
| Fastening Type | Direct fastening |
| Number of grooves | 6 |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Plug Type ID | PL181-1pin |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Length | 183 mm |
| Function | Alternator |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Voltage | 14 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Distance from pulley to alternator | 31 mm |
| Clamp | B+(M8),LIN-2 |
| Fastening Type | Direct fastening |
| Number of grooves | 6 |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Plug Type ID | PL181-1pin |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Length | 183 mm |
| Function | Alternator |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Voltage | 14 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | M 18 x 1,5 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Bolt Hole Circle Diameter | 104 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of mounting bores | 2 |
| Pressure | 180 bar |
| Pump Type | Vane Pump |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | M 18 x 1,5 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Bolt Hole Circle Diameter | 104 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of mounting bores | 2 |
| Pressure | 180 bar |
| Pump Type | Vane Pump |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Fuel Mixture Formation | Unit Injector System (UIS) |
| Function | Unit Injector (UI) |
| Type | Unit Injector (UI) |
Important compatibility info
| Fuel Mixture Formation | Unit Injector System (UIS) |
| Function | Unit Injector (UI) |
| Type | Unit Injector (UI) |
Important compatibility info
| Rated Power | 6.2 kW |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 60 ° |
| Jaw opening angle measurement [Degree] | 35 ° |
| Starter Type | Self-supporting |
| Bore Diameter 3 | 13.5 mm |
| Bore Diameter 2 | 13.5 mm |
| Pinion Rest Position | 48 mm |
| Connecting Angle | 60 ° |
| Clamp | 50, 30 |
| Position / Degree | links ° |
| Flange Diameter | 110 mm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Bore Diameter | 13.5 mm |
| Number of Teeth | 11 |
| Length | 379 mm |
| Voltage | 24 V |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















